stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Wernisaż wystawy Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub. Wernisaż wystawy czasowej

Zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej "Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub".

sty 17

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

24 stycznia - 21 lutego 2025, g. 19:00

Wstęp wolny
Ekspozycja wystawy: 4.03 - 10.05.2023

Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia zmian, jakie zaszły w zurbanizowaniu Wybrzeża. Przedstawimy Państwu elementy życia codziennego oraz sztukę ludową Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub. Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.

Wernisaż wystawy uatrakcyjni WYKŁAD Anny Korpowskiej-Głowackiej autorki licznych książek - która przedstawi legendy gdańska z historycznego punktu widzenia. Dodatkowo, spotkanie zostanie wzbogacone pokazem krótkometrażowego filmu "Legendy Żuławskie" powstałym z inspiracji książką Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej.

W programie:
Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. Wykład.
Legendy zawsze były ważnym mechanizmem w organizacji życia społeczno-kulturowego. We współczesnym świecie legendy są stawiane przeciw wiedzy naukowej i racjonalnemu myśleniu. Pomimo rozwoju nauki legendy wciąż istnieją w naszej pamięci. Czy słyszałeś coś o Pierścieniu świętej Brygidy? A co wiesz o czarownicach z Gdańska? Dzisiaj dzięki legendom możemy spojrzeć na przeszłość oczami ludzi, którzy żyli dawno temu. Możemy zrozumieć, jak postrzegali świat i jak wyjaśniali sobie różne sytuacje życiowe. Podczas wykładu porozmawiamy o legendach jako niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Dowiemy się o takich legendach gdańskich jak Duch mnicha, Duchy z domu Adama i Ewy, Okrutny komtur i dzielna Anna, Pierścień świętej Brygidy, Sprytny kapitan, Ulrich i Eczelino.
Gość specjalny wydarzenia: Anna Korpowska-Głowacka absolwentka Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współorganizatorka konkursów przybliżających historię i kulturę państw Unii Europejskiej (EU). Autorka licznych książek: Czarownice z Pomorza i Kujaw, Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla, Magia ludowa z Pomorza i Kujaw, Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego, Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza itd. Członkini Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców.  W 2020 r. otrzymała Medal Jerzego Sulimy- Kamińskiego w uznaniu zasług dla kultury Pomorza i Kujaw, ZLP, Toruń, Kapituła

W swoim wykładzie Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe postara się nam przybliżyć znaczenia legend i podań oraz opowie o legendach z historycznego punktu widzenia.

Legendy Żuławskie" reż. Nikodem Maszota, Justyna Michalkiewicz-Waloszek, Mateusz Waloszek. Pokaz krótkometrażowego filmu powstałego z inspiracji książką Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej

Spotkanie poprowadzi Taisiia Huz absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Kuratorka wystaw czasowych Galerii Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Centrum Wystawienniczego Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola Gdańskiego Archipelagu Kultury.