stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wystawę Mariusza Warasa LOOP.

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

14 grudnia 2024 - 17 stycznia 2025, g. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Mariusz Waras, znany też jako m-city, jest jedną z ikon światowego street-artu. To wszechstronny artysta, autor około siedmiuset murali w ponad czterdziestu krajach, grafik, ilustrator, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną, animacyjną i rewitalizacyjną oraz coraz częściej występuje w roli kuratora wystaw.

Mariusz od dziecka jest związany z Trójmiastem - wychował się w Gdyni na Obłużu, skąd miał widok na stoczniowe dźwigi. W swoich pracach nieustannie inspiruje się najbliższym otoczeniem. Wypracował własny, rozpoznawalny styl, który jest wynikową zarówno industrialnej, stoczniowej estetyki, klimatu blokowisk z wielkiej płyty lat 90., jak i wczesnej fascynacji światem cyfrowym i estetyką gier komputerowych Commodore 64. Modułowość i powtarzalność sekwencji graficznych w pracach Warasa nawiązuje bezpośrednio do znaków graficznych przypisanych poszczególnym klawiszom klawiatury wykorzystywanym w tworzeniu 8-bitowych grafik w Commodore 64. Artysta kojarzony z monumentalnymi realizacjami malarskimi, wykonywanymi analogowo przy użyciu szablonów, w rzeczywistości coraz częściej odchodzi od tej techniki, aby eksperymentować z instalacjami przestrzennymi, tworzyć nietypowe, mobilne obiekty, badać nowe terytoria.

W ramach wystawy LOOP w CSW ŁAŹNIA, Waras stworzy żywe, multimedialne obrazy. Praca prezentowana na głównej sali ekspozycyjnej będzie składać się z projekcji w 360 stopniach, w której trójwymiarowe elementy będą reagować na obecność i ruch widzów w czasie rzeczywistym. Instalacja będzie wykorzystywać Unreal Engine, jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych środowisk. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest generowanie realistycznych, dynamicznych krajobrazów i obiektów, które wchodzą w interakcje z otoczeniem. Obiekty 3d będą modyfikowane na żywo poprzez wykorzystanie czujników ruchu / kamer podłączonych do środowiska Touchdesigner, które pozwoli na bezpośrednie reagowanie wirtualnego świata na ruch i obecność publiki.

W kolejnej sali znajdzie się interaktywna instalacja, wykorzystująca sztuczną inteligencję. Dzięki oprogramowaniu stworzonemu w środowisku Touchdesigner, będziemy w stanie przenieść widzów w świat estetyki M-City. Kamera będzie rejestrować widzów, następnie obraz ten będzie przepuszczany przez model AI, wytrenowany na pracach Warasa, gdzie efektem będzie obraz widzów w stylistyce M-City. Wszystko to w pełni interaktywne i w czasie rzeczywistym

Mówiąc w skrócie, charakterystyczne dla Warasa grafiki będą poruszać się w salach wystawowych CSW ŁAŹNIA, reagować na ruch zwiedzających, będzie można wchodzić w interakcję z dziełem sztuki i stać się jego częścią.

Artysta do współpracy przy tworzeniu wystawy zaprosił Radosława Derubę - artystę wizualnego, motion designera i projektanta instalacji interaktywnych i przestrzennych, który zadba o stronę technologiczną projektu. Warstwą dźwiękową zajmie się Gosha Savage - młoda producentka muzyki elektronicznej, zafascynowana syntezą fm.

Wydarzenie będzie wzbogacone o katalog wystawy, będący jednocześnie monografią artysty. Publikacja będzie zawierała teksty napisane m.in. przez Aleksandrę Litorowicz, Cezarego Hunkiewicza, Aleksandra Hudzika oraz wywiad Mikołaja Iwańskiego.

MARIUSZ WARAS - urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Oprócz pracy akademickiej, zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu "M-city' - który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej - w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Współtwórca think tanku POGODA, zajmującego się zarządzaniem szeroko pojętą kulturą. Od 2018 roku jest kuratorem festiwalu Dictator Art Masters odbywającego się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli. Miejsce to cyklicznie odwiedza czołówka światowych artystów z nurtu street artu, urban artu i sztuki współczesnej. Obecnie wspólnie z marką Dictador, autor kolekcji NFT w ArtHouse Spirits DAO i autor złotej butelki z edycji "M-city Golden Cities" sprzedanej za 1,5mln dolarów.