stat

Serdecznie zapraszamy 26 lutego 2025r. na wernisaż wystawy Nikity Titova, cenionego ukraińskiego artysty i plakacisty, którego twórczość stała się symbolem oporu i pamięci historycznej w Bibliotece Ukraińskiej w Gdańsku.

Języki: polski, ukraiński
To wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace, które poruszają, skłaniają do refleksji i dokumentują współczesną historię Ukrainy. Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2025.

O artyście:
Nikita Titov -
artysta, który mówi do świata plakatem.Nikita Titov jest artystą, ilustratorem i grafikiem, którego twórczość stała się ważnym zjawiskiem we współczesnej przestrzeni ukraińskiej. Nikita urodził się w mieście Dżihwi w Estonii, ale większą część życia spędził na Ukrainie. Jego dzieła są głęboko osadzone w kontekstach społecznych i narodowych, odzwierciedlając najważniejsze tematy współczesności, takie jak wojna, walka o niepodległość, pamięć i tożsamość narodowa.
Titov zajmuje się sztuką plakatu, tworząc dzieła, które natychmiast komunikują się z odbiorcą. Jego zwięzłe i symboliczne prace charakteryzują się wyraźnymi liniami, minimalistycznym podejściem i wykorzystaniem trafnych metafor wizualnych, które nie wymagają dalszych wyjaśnień.

Szczególny wpływ jego plakatów przejawia się w umiejętności tworzenia wizualnego akompaniamentu do wydarzeń i tragedii narodowych. Serie plakatów poświęcone rewolucji godności, wojnie rosyjsko-ukraińskiej i pełnoskalowej inwazji stały się kultowe nie tylko dla ukraińskiej publiczności, ale i za granicą.



Kilka jego prac trafiło do stałych kolekcji muzeów, wykorzystano je jako ilustracje w mediach międzynarodowych, a nawet do zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Autor publikuje każdy plakat na swojej stronie na Facebooku jako własną reakcję na wydarzenia w Ukrainie, prowadząc swoisty pamiętnik, który z osobistych przeżyć stał się jednym ze źródeł oporu informacyjnego i okazją do dzielenia się z całym światem tym, co się dzieje na Ukrainie. Plakaty Titova są szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych i nadal są wykorzystywane podczas różnych wydarzeń wspierających Ukrainę na całym świecie. Obecnie seria, której początki sięgają 2013 roku i trwa do dziś, obejmuje ponad 1800 dzieł. Tylko w pierwszym roku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę powstało ponad 400 plakatów.

Wystawy plakatów Nikity Titova odbywają się stale na Ukrainie oraz były prezentowane w Litwie, Niemczech, Kanadzie, Japonii, a także w ojczyźnie artysty Estonii. Przez długi czas jego wystawa znajdowała się na ogrodzeniu naprzeciwko ambasady rosyjskiej w Waszyngtonie, jednak była regularnie niszczona przez nieznanych sprawców. Titov aktywnie angażuje się w inicjatywy społeczne i charytatywne. Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji jego plakaty stały się nie tylko historycznym zapisem wydarzeń, ale także pomogły zebrać znaczące środki na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. W 2023 roku artysta otrzymał odznakę honorową Za Pomoc dla Armii od ówczesnego Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego oraz nagrodę Naczelnego Dowódcy Ukraińskiej Republiki Autonomicznej Dmitrija Jarosza za wsparcie armii ochotniczej.

Plakaty Titova często zyskują poparcie organizacji społecznych i wspólnot weteranów. Artysta działa na rzecz zachowania pamięci narodowej, odstygmatyzowania traum psychologicznych oraz zwraca uwagę na problemy integracji weteranów. Cierpiąc na zaburzenia psychiczne (BAR), Titov nie tylko nie pozostaje obojętny na wiele procesów w kraju, ale także aktywnie angażuje się w działalność wolontariacką. W 2023 roku znalazł się na liście 100 przywódców czasu wojny według Ukraińskiej Prawdy.

Нікіта Тітов художник, що говорить до світу через плакат Нікіта Тітов художник, ілюстратор та плакатист, чия творчість стала важливим явищем у сучасному українському просторі. Нікіта народився в містечку Йихві в Естонії, але більшу частину життя живе в Україні. Його роботи глибоко вкорінені в соціальному та національному контекстах, відображають ключові теми сьогодення, як-от війна, боротьба за Незалежність, память та національна ідентичність.
Тітов працює у галузі плакатного мистецтва, створюючи твори, що миттєво комунікують із глядачем. Його лаконічні та символічні роботи відзначаються чіткими лініями, мінімалістичним підходом і використанням влучних візуальних метафор, які не потребують додаткових пояснень.
Особливий вплив його плакатів виявляється у його здатності створювати візуальний супровід національних подій і трагедій. Його серії плакатів, присвячені Революції Гідності, російсько-українській війні та повномасштабному вторгненню стали знаковими не лише для української аудиторії, але й за кордоном.

Кілька його робіт увійшли до постійних колекцій музеїв, використовувалися як ілюстрації у міжнародних медіа та навіть потрапили до фонду Бібліотеки Конгресу США.
Кожен плакат автор розміщує на своїй сторінці у Facebook, як власну реакцію на події в Україні, ведучи своєрідний щоденник, який із персональних реакцій став одним із джерел інформаційного опору та можливістю поділитися з усім світом тим, що відбувається в Україні.
Наразі серія, починаючи з 2013 року і по цей день, нараховує понад 1800 робіт. Понад 400 плакатів було створено лише у перший рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Виставки його плакатів постійно проводяться в Україні, а також у Литві, Німеччині, Канаді, Японії та Естонії. Його роботи демонструвалися на паркані навпроти посольства Росії у Вашингтоні, але неодноразово знищувалися невідомими».

Тітов є активним учасником соціальних та благодійних ініціатив. Його плакати не тільки стали історичним свідченням подій, але й допомогли зібрати чималі кошти на підтримку Збройних Сил України. У 2023 році художник отримав почесний нагрудний знак За сприяння війську» від Валерія Залужного та відзнаку Головнокомандувача УДА Дмитра Яроша.
Художник виступає за збереження національної памяті, дестигматизацію психологічних травм та інтеграцію ветеранів.
У 2023 році за версією Українська правда» був включений до списку 100 лідерів часів війни.