stat
Impreza już się odbyła

Jak dostać się na plażę ukrytą wśród bloków? Podpowiadamy: szukajcie tam, gdzie jest morze książek. W pierwszy dzień lata zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej "Projekt plaża" autorstwa Mirosława Pieślaka, który odbędzie się 21.06. (środa) o godz. 17:00 w Bibliotece Chełm w Galerii im. Macieja Kosycarza.

gru 11

środa, g. 18:00 - 19:30

Wstęp wolny

8 listopada - 29 grudnia 2024, g. 19:00

Wstęp wolny
W takim dniu nie może oczywiście zabraknąć lodów na patyku, gofrów i lemoniady: zapraszamy wszystkich na wakacyjny poczęstunek.

O wystawie:
Nie dziwimy się, że wielu fotografów kieruje obiektyw w stronę plaży. Chyba te najczęściej powstające (poza selfie plażowiczów) to krajobrazy, rejestrujące malownicze spektakle natury. Na szczęście na plażach leży tez inny temat.

Motyw ludzi spędzających czas wolny w kurortach jest dobrze znany w historii fotografii. Wielu fotografów podjęło i podejmuje ten temat. Najbardziej znaną pracą jest powstały w latach 80. album fotograficzny Martina Parra "The Last Resort", w którym autor portretuje wypoczywającą, angielską klasę robotniczą.

Miejscem wyjątkowym do sfotografowania dla Mirka Pieślaka stało się Władysławowo. Pracę nad projektem rozpoczął w 2019 roku przy okazji fotografowania plaży na potrzeby redakcji. Po skończonym zleceniu zostawał na miejscu i dalej fotografował, bo jak sam mówi "na każdym rogu możemy znaleźć świetne zdjęcie". W końcu zbiór zdjęć, które nie nadawały się do publikacji w prasie stał się początkiem "Projektu Plaża".

Jaka jest polska plaża? Gorąca, gwarna, kolorowa, często nie do przejścia. Na swoich zdjęciach autor z plażowego chaosu wycina portret rodaków w trakcie wypoczynku. Przedstawia ich zachowania, zwyczaje, modę, której się poddają oraz cały "plażowy folklor". Nie da się nie zauważyć w tle parawanów. Ich powszechność w nadbałtyckich kurortach jest nie tylko wzrastającym trendem, ale tematem rozważań dla socjologów. Postawili tezę, że powszechny "parawanning" wynika z naszej narodowej mentalności, społecznego braku zaufania i wyobcowania.

Na zdjęciach trudno znaleźć skrawek wolnej przestrzeni. Dlaczego ludzie gromadzą się w jednym miejscu, skoro Polskie wybrzeże liczy 529km i prawdopodobnie każdy znalazłby na nim przestrzeń dla siebie? Projekt nie jest zamknięty i już teraz jest świetnym zapisem naszej kultury wypoczynku.

Mirosław Pieślak ur. 1979 r. - ekonomista z wykształcenia, fotoreporter freelancer pracujący w zawodzie od ponad 16 lat. Pochodzący z Olsztyna, rodzinnie związany z Gdańskiem. Tata Wojtka i Matyldy. W roku 2020 za "Projekt Plaża" otrzymał wyróżnienie w kategorii "Życie i świat wokół nas" w konkursie Gdańsk Press Photo, a w roku 2021 jego wystawa gościła w Białostockim Kultury.