stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy pt. "Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego". Wydarzenie zaplanowano na 18 października, na godz. 14:00.

29 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 18:00

bilety 30 zł
ulgowy 19 zł

24 maja 2024 - 1 lutego 2025, g. 10:00

Wstęp wolny
W rocznicę wymarszu z ZSRS żołnierzy dowodzonych przez gen. Władysława Andersa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprzez ekspozycję pragnie przywołać losy tysięcy Polaków, którzy doświadczyli różnych wymiarów sowieckiej niewoli. Na wystawie przywołano ciąg zdarzeń, które - mimo ekstremalnie trudnych warunków - doprowadziły do uformowania silnej i odważnej armii pod biało-czerwonymi sztandarami. Pamiętając o bohaterstwie i chwale polskiego oręża, nie można zapominać o tragicznym losie tych polskich obywateli, na których sowiecka niewola odcisnęła trwałe piętno. Wielu z nich nigdy nie dotarło na bojowe szlaki.

Dwuczęściowa wystawa pt. "Wola, wiara i walka" ukazuje dramatyczne losy polskich obywateli przebywających na zesłaniu w Związku Sowieckim, w latach 1939-1942. Zewnętrzną ekspozycję, którą będzie można zwiedzać przed wejściem głównym do MIIWŚ, tworzą mapy, zdjęcia i opisy procesu formowania się armii gen. Andersa na Wschodzie. Całość podzielono na chronologiczne bloki tematyczne, począwszy od genezy zesłania Polaków do ZSRS w 1939 r., a skończywszy na marszu po wolność w 1942 r., przez Iran i Persję. Druga część, umiejscowiona przy wejściu na wystawę główną MIIWŚ (poziom -3), za pomocą zdjęć i wymownych eksponatów zobrazuje trudne realia życia i służby Polaków w Związku Sowieckim.

Wernisaż odbędzie się w holu MIIWŚ przy wejściu na wystawę główną (poziom -3).