stat
Impreza już się odbyła

Wesele w Dworku Sierakowskich

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na Narodowe Czytanie 2017. W tym roku posłuchamy fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele. Dramat w trzech aktach" na podstawie opracowania Leona Płoszewskiego - wybitnego edytora klasyki literackiej.

2 września o godz. 15.00 w Dworku Sierakowskich fragmenty powieści przeczytają: Tomasz Garstkowiak, Magdalena Kajka, Krzysztof Kuczkowski, Piotr W. Lorkowski, Tomasz Olczak, Dorota Starościak, Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, Waldemar Żyszkiewicz.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kuczkowski.

Wstęp bezpłatny.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.

"Wesele. Dramat w trzech aktach", najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".

Stanisław Wyspiański (1869-1907) - poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator - był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Przeczytaj także