stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

7 września o godzinie 16.30 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu wojennego "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza. Krótki wykład na temat obrony Westerplatte przed rozpoczęciem seansu wygłosi Karol Polejowski, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pokaz odbędzie się w sali kinowej (poziom -3).

WESTERPLATTE
Reż. Stanisław Różewicz, 91 min, 1967, Polska, wojenny

Filmowa rekonstrukcja legendarnej obrony Westerplatte. Westerplatte, 31 sierpnia 1939 roku, ostatni dzień i ostatnia noc przed wybuchem wojny. Stanowiska ogniowe są w pogotowiu bojowym, ponieważ w porcie cumuje niemiecki pancernik Schlezwig Holstein, który przybył z kurtuazyjną wizytą. Rankiem 1 września pod murem wartowni eksploduje niemiecka mina. Rozpoczyna się nierówna walka. Zgodnie z założeniami polska składnica amunicyjna ma bronić się dwanaście godzin. Osią fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych polskich filmów wojennych: militarne zwycięstwo zastępuje pozbawiona nadziei, nierówna walka, męską przygodę - wojenna codzienność, znój i cierpienie, a czarno-białe schematy - szacunek dla przeciwnika. I kluczowe pytanie, czym jest obowiązek wobec ojczyzny: troską o tych, którzy ocaleli i mogą się jej przydać, czy walką za wszelką cenę, do ostatniej kropli krwi. W sporze racjonalizm kontra romantyzm, reżyser i scenarzysta, choć solidaryzują się z pierwszym stanowiskiem, nie odmawiają racji drugiemu.

Film po rekonstrukcji cyfrowej
Reżyser: Stanisław Różewicz
Rok produkcji: 1967
Muzyka: Wojciech Kilar
Obsada: Zygmunt Hübner, Arkadiusz Bazak, Tadeusz Schmidt, Józef Nowak, Tadeusz Pluciński, Bogusz Bilewski, Lech Grzmociński, Ryszard Piekarski, Lech Ordon, Mieczysław Milecki, Bohdan Ejmont, Mat Bernard Rygielski, Roman Wilhelmi, Andrzej Zaorski, Piotr Fronczewski, Marian Opania, Stefan Friedmann, Marian Glinka, Janusz Paluszkiewicz

Przeczytaj także