stat
Impreza już się odbyła

"Weź to omów" to wydarzenie dla zwykłych ludzi spragnionych kulturalnej wymiany poglądów. Formuła spotkania umożliwia każdemu z uczestników zająć stanowisko w omawianych sprawach.

Poniżej 8 tematów na kolejne Weź to Omów. Z nich wybierzemy 5, a Wasz głos będzie w tym kluczowy. Prosimy o głosowanie na tematy, którymi jesteście zainteresowani, w ankiecie umieszczonej w poście w wydarzeniu na FB. Pamiętajcie, macie do 5 głosów.

1. "Zamknąć Targ Węglowy dla samochodów? Ale to gdzie ja wtedy zaparkuję?"

Czy przy projektowaniu przestrzeni publicznej w centrach miast uwzględniać potrzeby posiadaczy aut, czy też marginalizować ten aspekt, dając więcej miejsca dla działań ludzi?

2. Wiara w boga a poznawanie świata.

Czy poznawanie świata z tezą (Bóg jest lub boga nie ma) nie utrudnia jego zrozumienia? Czy falsyfikacjonizm w myśleniu o bogu jest możliwy? Czy od kiedy bóg przestał być tym, który ciska gromami i trzęsie ziemią, w naszym procesie poznawczym istnienie boga, czy jego brak, w ogóle ma jakieś znaczenie?

3. Czy pensja podstawowa uwolni potencjał ludzki, czy doprowadzi do degeneracji społeczeństw?

Czy natura ludzka zmusza nas do działania, czy działanie wymuszają okoliczności w jakich się znajdujemy? Czy pewny dochód i brak presji pozwoli nam wybierać ścieżkę rozwoju osobistego zgodną z naszymi predyspozycjami i zainteresowaniami? Czy zaspokajając podstawowe potrzeby ludzkie zapewnimy warunki do samorealizacji? A może ludzie "spoczną na laurach", oddając się nieustannemu hedonizmowi?

4. Co po kapitalizmie?

Czy nadchodzące zmiany technologiczne wymuszą powstanie nowego porządku ekonomiczno-społecznego? Czy możliwy jest system ekonomiczny sprawniej zarządzający zasobami naturalnymi oraz ludzkimi? Co powinno być motorem napędowym ludzkości?

5. Weź to podnieś/Daj się napić.

W jaki sposób moglibyśmy skuteczniej wypromować i przeprowadzić akcje, które organizujemy jako stowarzyszenie? Daj się napić - promocja picia wody z kranu. Weź to Podnieś - sprzątanie lasu i akcje edukacyjne z tym związane.

6. Energetyka rozproszona vs. energetyka scentralizowana.

Wytwarzanie energii przez obywateli czy przez duże koncerny? Który model jest bardziej efektywny? Jakie zmiany społeczne może przynieść demokratyzacja energetyki? Czy miliony prosumentów (producentów i konsumentów energii) mogą zaangażować się w jeden z kluczowych obszarów działania państwa i społeczeństwa?

7. Nowe inwestycje a śmierć tkanki miejskiej.

Czy w centrach miast powinny być wznoszone kolejne galerie handlowe? Jak tworzenie scentralizowanych ośrodków handlu detalicznego wpływa na tkankę miejską? W jakim stopniu obywatele biorą udział podczas podejmowania decyzji o zabudowie urbanistycznej miasta, w którym żyją?

8. Czy kobiety to obywatelki drugiej kategorii?

Czy kobiety XXI w. osiągnęły w zachodnim świecie równouprawnienie, czy jest to fikcja prawna? Czy pełne równouprawnienie jest w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę np. uwarunkowania biologiczne (macierzyństwo) i jaki miałoby mieć kształt? Czy możliwe jest osiągnięcie równości społecznej i ekonomiczniej kobiet i mężczyzn, bez wyzbycia się sterotypów przypisywanych płciom?