stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Laboratorium Innowacji Społecznych i Docs Against Gravity Trójmiasto kontynuują cykl filmowy zatytułowany "Klimat na zmiany". 13 lipca, po projekcji filmu "Więcej niż miód" w reżyserii Markusu Imhoofa, swoją wiedzą na temat miodu, jego właściwości oraz kondycji pszczół w naszym regionie, podzieli się pszczelarz Mieczysław Białobrzeski.

sty 26

niedziela, g. 13:30

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 10 zł
lut 17

poniedziałek, g. 18:00

bilety 30,90 zł
przedsprzedaż 20,90-28,90 zł
Przygotowaliśmy też dla Państwa słodką niespodziankę!

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą - jak twierdził Einstein - ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?

Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie: od Europy po USA, Australię i Chiny, filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach.

W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji. Być może jest to skutek zanieczyszczenia środowiska, stosowania pestycydów, antybiotyków, niedożywienia, chorób bakteryjnych i pasożytniczych, przepracowania pszczół lub wszystkiego naraz. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny.

Na program zatytułowany "Klimat na zmiany" składać się będą projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem i przeprowadzą dyskusję z widzami. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.