środa, g. 19:00
jazz - koncerty w Trójmieście
Krystyna Prońko oprócz jazzu i rocka z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną. Karierę wokalną rozpoczęła w rodzinnym zespole "Refleks". W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek "Po co ci to chłopcze" i "Umarłe krajobrazy".
Studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutowała w 1969 roku. Współpracowała z zespołami Refleks, Respekt, Skaldowie, ABC, Czerwone Gitary. Laureatka festiwali piosenkarskich (m.in. w Opolu). W latach 1979-1981 prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach.
W 1988 r. wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego "Relief IV" na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD "Polish Perkusion Works".
W latach 1987-89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in. Mszę Jazzową z udziałem chóru Brneńskich Madrygalistów. Wydaje także wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. W nagraniach towarzyszą jej zaangażowani do sesji nagraniowych muzycy, natomiast w koncertach najczęściej można ją usłyszeć z towarzyszeniem zespołu lub duetu - piano Paweł Serafiński, saksofon - Piotr Prońko - brat Krystyny.
Rok 2008 przyniósł parę nowych piosenek m.in. duet z Tomkiem Lipnickim pt. "Każda chwila" oraz piosenkę "Wpadłam tu".
Znane przeboje Krystyny Prońko to m.in. "Jesteś lekiem na całe zło", "Małe tęsknoty", "Deszcz w Cisnej", "Modlitwa o miłość prawdziwą", "On nie kochał nas" (w duecie z Majką Jeżowską), "Niech moje serce kołysze ciebie do snu", "Psalm stojących w kolejce", "Senna kołysanka".