stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wieczór Absolwenta: Robert Kasprzycki

lut 7

piątek, g. 18:00

Wstęp wolny
wrz 25

czwartek, g. 19:00

bilety 200 - 290 zł
Kup bilet
AK PG Kwadratowa zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Wieczór Absolwenta"

koncerty w Trójmieście


już 28 maja wystąpi:

Robert Kasprzycki

Bilety:
Przedsprzedaż:
8 - ulg
15- norm

W dniu koncertu:
10 - ulg
20 - norm


Po ośmiu latach milczenia na rynek powraca Robert Kasprzycki, autor legendarnego "Nieba do wynajęcia".

Gwoli przypomnienia: kariera Kasprzyckiego zaczęła się w czasach szkoły średniej, kiedy to, obok grania w zespołach rockowych, zainteresował się twórczością Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Edwarda Stachury. W latach 1991 i 1992 grał na przeglądach piosenki rosyjskiej i radzieckiej oraz w Konkursie Recytatorskim i Poezji Śpiewanej w krakowskim Pałacu Pod Baranami, otrzymując wiele wyróżnień. W 1989 roku wystąpił po raz pierwszy na przeglądzie "Śpiewać każdy może" - w klubie "Pod Jaszczurami". Z niejakim wstydem przyznaje, że mimo iż stawał w szranki wielokrotnie, nigdy nie miał okazji wygrać, jednak nauczył się postępować z "trudną" widownią i miał szansę, pod okiem surowego jury, wytrwale pracować nad kształtem piosenek.

Kasprzycki zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie wiosną 1992 roku, zdobywając I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona, przyznawane tradycyjnie autorowi najlepszych tekstów. Wykonał wówczas trzy utwory, mocno zróżnicowane zarówno muzycznie jak tematycznie; były to "Kay i Gerda", "Bardzo ważne bzdury" oraz "Sylogizm o poetach I". Piosenką "Brudny autobus do stacji Golgota" w 1993 roku zdobył I nagrodę Olsztyńskich Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję”. Od tego roku zaczęły się również systematyczne występy Roberta na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA. W latach 1994/1995 Kasprzycki był członkiem-współzałożycielem Ni-Kabaretu "Zielone Szkiełko", powstałego z inicjatywy Kamila Śmiałkowskiego oraz Janusza Radka, do których dołączyli później m.in. Basia Stępniak, Grzegorz Halama, Dzidka Muzolf, Dominika Kurdziel. "Zielone Szkiełko" stanowiło nową propozycję kabaretową. Posługując się w szerszym stopniu parafrazami życia kulturalnego i niekulturalnego kraju, parodiami piosenek, programów TV, seriali, bawiąc się raczej poetyką absurdu niż doraźną satyrą polityczną, wprowadzało do swych programów mnóstwo elementów kultury masowej, muzyki rockowej, estetyki pop, rapu oraz wielopoziomowego "żerowania" na "chorobliwym cielsku" kultury wysokiej.

3 marca 1997 ukazała się jego debiutancka płyta świetnie przyjęta zarówno przez krytykę, jak i odbiorców. Nazwisko Roberta ściśle powiązano z pojęciem "Krainy Łagodności" dotyczącym muzyki ciepłej, lirycznej, piosenki opatrzonej dobrym tekstem. Piosenka "Niebo do wynajęcia" stała się przebojem, cała płyta nominowana była do Fryderyka w kategorii Piosenka Poetycka, zaś utwory z niej zaczerpnięte wchodziły w skład kolejnych edycji płyt "Kraina Łagodności" wydawanych przez Pomaton EMI. Kontynuacją dobrej passy były zarówno występy zarówno w Polsce jak i za granicą,a także rejestracje koncertów w Teatrze Bueckleina (TVP2) i wielokrotnie emitowany koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej przy III Programie Polskiego Radia.

Robert Kasprzycki nigdy nie przestał koncertować i do dziś - jako jeden z nielicznych artystów w kraju - gra w większości koncerty biletowane i potrafi nimi wypełnić niemałą salę. Spośród kilkudziesięciu utworów, które urodziły się od czasu debiutu płytowego, Robert wybrał jesienią kilkanaście, które rejestruje obecnie w krakowskim LYNX studio. Album o roboczym tytule (czytać uważnie!) "Świadopodgląd", ujrzy światło dzienne już tej wiosny.



Uwaga!

Wstęp za okazaniem dowodu tożsamości ze zdjęciem w przypadku biletów normalnych, oraz za okazaniem legitymacji studenckiej/karty absolwenta PG/karty pracownika PG/karty euro26 w przypadku biletów ulgowych.
Wstęp wyłącznie dla osób pełnoletnich.