stat
Impreza już się odbyła

Wieczór herbertowski

wrz 27

piątek, g. 20:30

Gdańsk,
bilety 119,99 zł
Wieczór ma być spotkaniem z twórczością Zbigniewa Herberta na kilka sposobów. Najpierw zobaczymy spektakl teatru tańca powstały z inspiracji cyklem wierszy „Pan Cogito”: „Alchemik halucynacji” Teatru Okazjonalnego, o którym recenzenci piszą: ”Najnowszy spektakl Teatru Okazjonalnego udowodnił, że bez użycia słowa, równie emocjonująco jak w poezji, można "opowiedzieć" o dramacie wewnętrznym człowieka, dręczących go sprzecznościach i trudnych wyborach. Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk podczas niespełna godzinnego pokazu, wytańczyli człowieka przekraczającego siebie na drodze do samopoznania” (Joanna Matuszkiewicz, Nowa Siła Krytyczna). Po spektaklu w podróż po życiu i twórczości artysty zabierze uczestników wieczoru dr hab. Marek Adamiec, autor książki „»Pomnik trochę niezupełny«. Rzecz o poezji, apokryfach i Zbigniewie Herbercie”. Wieczór został zatytułowany „Spotkanie z apostołem w podróży. Zbigniew Herbert i historia sztuki”. Będzie można posłuchać wywiadu z poetą oraz jego wierszy czytanych przez samego autora oraz aktorów. Zostanie zaprezentowany album „Apostoł w podróży służbowej” Józefa Ruszara, dziennikarza Rzeczpospolitej, pomysłodawcy Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta.

Informacje o albumie:
Józef Maria Ruszar
„Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta”


Autor wyszedł z założenia, że dla pełnego zrozumienia twórczości Zbigniewa Herberta i jego wielkiego zamiłowania do sztuki potrzebne są odpowiadające poszczególnym utworom obrazy czy fragmenty architektury. Odnosi się to przede wszystkim do zbioru esejów pochodzących z książek „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Martwa natura z wędzidłem” i „Labirynt nad morzem” jak i wierszy np. „Dedal i Ikar” czy „Czarnofigurowe dzieło Eksekiasa”. Rysunek - szkic obrazu był charakterystycznym sposobem kontaktu Herberta z dziełami sztuki. Poprzedzał twórczość eseistyczną czy poetycką, był próbą zatrzymania pierwszego wrażenia…. Dlatego integralną częścią albumu są właśnie rysunki Herberta - szkice obrazów, pejzaże z podróży oraz reprodukcje dzieł i zdjęcia architektury, które były inspiracją twórczą lub obiektem opisu w eseju.
Album jest więc niezbędnym „podręcznikiem” dla czytelników trzech tomów esejów o sztuce, prezentowane w nim dzieła są trudno dostępne, bo rozproszone w kilkudziesięciu różnych albumach, a oryginały znajdują się w wielu muzeach na świecie. Zapoznaje też czytelników z mniej znaną twórczością Herberta - zdolnego
i oryginalnego rysownika. Publikacja ma charakter unikalny i nowatorski.

Streszczenie zawartości albumu:
CZĘŚĆ I Prehistoria i starożytność
- Dzieła sztuki i rysunki Herberta do zbioru esejów „Labirynt nad morzem”
- Fragmenty esejów z tomu „Labirynt nad morzem”

CZĘŚĆ II Francuskie średniowiecze i włoskie odrodzenie
- Dzieła sztuki i rysunki do tomu esejów „Barbarzyńca w ogrodzie”
- Fragmenty esejów z tomu „Barbarzyńca w ogrodzie”

CZĘŚĆ III Malarstwo holenderskie
- Spis ilustracji i rysunków do zbioru esejów ”Martwa natura z wędzidłem” (Malarze holenderscy XVII-go wieku w oczach Herberta)
- Fragmenty esejów z tomu „Martwa natura z wędzidłem” oraz fragmenty notatek poety do nigdy nie napisanego eseju o Rembrandtcie i Vermeerze.

CZĘŚĆ IV Wiersze inspirowane sztuką
- Dzieła sztuki będące inspiracją dla wierszy Z. Herberta
- Obrazy do wierszy Herberta
- Wiersze Zbigniewa Herberta inspirowane dziełami sztuki, jak: „Dedal i Ikar”, „Wit Stwosz: Uśnięcie NMP”, „Achilles. Pentesilea”, „Czarnofigurowe dzieło Eksekiasa”, „Apollo i Marsjasz”, „Mona Liza” i inne.