Sala Koncertowa na Ołowiance
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Koncert symfoniczny
Wielcy dyrygenci: Maestro Roman Kofman
Orkiestra Symfoniczna PFB
Roman Kofman - dyrygent
Piotr Pławner - skrzypce
W programie:
ROBERT SCHUMANN - Koncert Skrzypcowy d-moll op. 23
SERGIEJ PROKOFIEW - V Symfonia B-dur op. 100
Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2009.
Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego regionu. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie.
ROMAN KOFMAN
Urodził się w Kijowie, na Ukrainie. Muzyczną edukację rozpoczął jako skrzypek, lecz po uzyskaniu dyplomu dyrygenckiego w 1971 roku zdecydował się wybrać tę drogę kariery, stając się w krótkim czasie jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych dyrygentów w byłym Związku Radzieckim.
W 1978 roku uzyskał tytuł profesorski Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, trzecim pod względem wielkości ośrodku muzycznym po Moskwie i St. Petersburgu.
Był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Doniecku (Ukraina), Orkiestry Symfonicznej w Seulu (Korea Południowa) oraz Orkiestry Filharmonii Pomorskiej (Polska). Od 1990 roku pełni funkcję pierwszego dyrygenta cieszącej się światowym uznaniem Kijowskiej Orkiestry Kameralnej.
W swojej karierze dyrygował przeszło 70 orkiestrami w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Były wśród nich takie zespoły jak: Münchner Philharmoniker, Deutsches Sinfonie Orchester Berlin, Orchestre National de Belgique, Liverpool Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Bayerisches Rundfunk Orchester czy MDR Sinfonie Orchester Leipzig.
W latach 2003- 2008 Roman Kofman pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Orchester der Beethovenhalle oraz Opera Theater w Bonn. Wraz z orkiestrą beethovenowską dokonał nagrań wszystkich 15 Symfonii Szostakowicza dla wytwórni Dabringhaus und Grimm. Wiosną 2001 roku za nagranie arii operowych Piotra Czajkowskiego z Julią Varady i Bayerisches Rundfunkorchester, został wyróżniony nagrodą niemieckich krytyków muzycznych, Preis der deutschen Schallplattenkritik.
W 2007 roku prestiżowy brytyjski katalog fonograficzny muzyki klasycznej, Penguin Guide, wytypował listę 6 najlepszych wykonań VII Symfonii Szostakowicza. W gronie najlepszych interpretatorów znały się tak wybitne nazwiska, jak Leonard Bernstein, Neemi Järvi, Rudolf Barschai, Bernard Haiting, Valery Gergiev oraz Roman Kofman, przy czym nagranie Maestro Kofmana i Orkiestry Beethovenowskiej z Bonn znalazło się na pierwszym miejscu listy.
W tym samym roku Roman Kofman otrzymał także międzynarodową nagrodę "Echo Classic Prize" za nagranie oratorium Christus Franza Liszta (nagrodą uhonorowani zostali także Daniel Barenboim, Simon Rattle, Marris Jansons, Esa-Pekka Salonen oraz Riccardo Chailly.)
Maestro Roman Kofman znany jest również jako kompozytor, dyrygent spektakli operowych oraz autor tomów prozy i poezji.
PIOTR PŁAWNER
Należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Urodził w Łodzi w 1974 roku. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. W latach 1983-1988 był uczniem prof. Iwony Wojciechowskiej, w latach 1988-1992 pracował pod kierunkiem prof. Zenona Płoszaja (Akademia Muzyczna w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem). Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria). Jest laureatem konkursów i przesłuchań, m.in został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991), zdobył I nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), a w 1995 specjalną nagrodę "Tschumi-Preis" za najlepszy dyplom solistyczny w Konserwatorium w Bernie oraz triumf w 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, gdzie zdobywa najwyższy laur - I nagrodę, którą przyznano dopiero po raz trzeci w 50-letniej historii tego konkursu.
Skrzypek wiele koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował we wszystkich krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF.
Występował z takimi zespołami jak Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester oraz orkiestrami Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk. Współpracuje z dyrygentami tej miary co James DePreist, Arnold Katz, Alun Francis, Hartmut Haenchen, Nicolas Pasquet, Bernhard Klee, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Tadeusz Strugała, Siegfried Heinrich, Fritz Weisse, Bernhard Güller, Olaf Henzold, Doron Salomon, Barbara Yahr, Michael Studer czy Hillary Griffthlis.
W 1993 r. Piotr Pławner debiutował w Berliner Schauspielhaus wraz z Deutsche Kammerorchester oraz w Wielkiej Brytanii na tournee z Filharmonią Krakowską. W 1994 r. zostaje zaproszony na uroczysty koncert dedykowany Lordowi Yehudi Menuhinowi. W 1998 otwiera Nadzwyczajne Dni Kultury Polskiej na Festiwalu Bodensee wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia. Bierze udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L'esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival. Gościnnie występuje w takich salach jak: Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu. Wielokrotnie brał udział w uroczystych koncertach dla znanych osobistości ze świata polityki: H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Książę Monaco Rainer III.
Piotr Pławner dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m. in. W. Lutosławski, K. Penderecki, A. Furer). W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z WOSPR w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk Mitteldeutsche Rundfunk. Zarejestrował wiele archiwalnych nagrań w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma także kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów, z których wszystkie otrzymały nominację do prestiżowej nagrody "Fryderyk". Płyta z utworami kameralnymi K.Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana "Płytą Roku 1998" przez miesięcznik "Studio". Nowe nagrania płytowe artysty to Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, utwory Beethovena, Schuberta i Piazzolli zarejestrowane wraz z Trio Amoroso oraz Trio Mortona Feldmana. Od 2001 roku uczy w Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego w Krakowie, od 2002 jest Profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach.
Piotr Pławner gra na instrumencie T. Balestrieri z 1769 roku.