Po raz drugi spotkamy się na rynku, by na wielkim pikniku zachęcać wszystkich do ekologicznego stylu życia. W sobotę, 19 września, w godz. 11.00-15.00, na terenie targowym znajdzie się m.in. strefa warsztatów, targ zero waste, będą proekologiczne wykłady i dyskusje, sprzedaż rękodzieła i ekologicznych produktów.
Będzie także możliwość oddania głosu na projekty Budżetu Obywatelskiego.
W programie pikniku:
Strefa warsztatów, m.in.:- Plasitic is not so fantastic (o szkodliwości, jaką niesie za sobą wszechobecność plastiku oraz tego, co powstaje podczas jego rozpadu, czyli mikroplastiku, stanowiącego ogromne zagrożenie dla naszego środowiska morskiego)
- Ekozabawki (będzie można zbudować żaglówki ze skrawków materiałów, kory i pudełek po żywności, domki dla ptaków z kartonów po mleku, pociąg z tekturowych rolek, np. po papierze toaletowym, zabawki z wytłoczek po jajkach)
- Permakultura (o uprawach w harmonii z naturą; uczestnicy zbudują skrzynki do sadzenia, poznają różne ciekawe rozwiązania, które mogą zainspirować do tego typu upraw nawet na balkonach)
Gry ekologiczne z nagrodami (gra dla dzieci i dorosłych, która uczy i wyjaśnia zależności, jakie występują w klimacie i wyjaśnia jak zmiany klimatyczne wpływają na środowisko naturalne)
jak być less waste - praktyczna nauka proekologicznych działań
targ zero waste - produkty ułatwiające bycie ekoodpowiedzialnym
strefa gastronomiczna i strefa relaksu
wykłady i dyskusje
punkt do głosowania na budżet obywatelski
Program wykładów:11.15 - 11.45 Anna Desogus, założycielka @Ambasada Czystej Planety, opowie o problemach dot. plastiku - na czym polega kryzys zanieczyszczenia plastikiem, jakie są ograniczenia recyklingu oraz jakich rozwiązań potrzebujemy?
12.00 - 12.30 - Sylwia Luks, sopocianka w wyboru, założycielka marki Looks by Luks, opowie jak prowadzić etyczny biznes i żyć z rodziną w duchu less waste
12.45 - 13.15 - Marcin Kiełt, wiceprezes @Fundacja Planet For Generations, opowie o filozofii Zero Waste i jej zastosowaniu w domu oraz w życiu codziennym
13.30 - 14.00 - Iwona Chamska z Farmy Czerniec przedstawi zalety ogrodów permakulturowych oraz omówi metody ich zakładania i uprawiania
14.15 - 14.45 - Małgorzata Kiełt, prezes @Fundacja Planet for Generations, opowie o podstawach, rozwiązaniach i pozytywnych stronach Gospodarki w obiegu zamkniętym.
"Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku"
Nazwa zadania: "Organizacja pikniku edukacyjnego w Sopocie pn. Jestem ekoodpowiedzialny"
Koszt kwalifikowany zadania: 107 300 zł
Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku: 12 000 zł (dotacja)
Podczas pikniku odbierz zestaw Sopot Naturalnie i stawiaj kolejne kroki do bycia ekoodpowiedzialnym
* W przypadku, gdy liczba zachorowań w Sopocie zdecyduje o zakwalifikowaniu gminy do strefy żółtej bądź czerwonej, piknik zostanie automatycznie odwołany.