stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielki Zderzacz Hadronów - jak to działa? Opinie (2)

paź 4

piątek, g. 17:30

Gdańsk Przeróbka, skwer przy ul. Przetocznej
bilety 30-50 zł
"Wielki Zderzacz Hadronów - jak to działa?"

Nauka poprzez zabawę, pobudzanie ciekawości, oraz zachęcanie do dalszego zgłębiania wiedzy
to podstawowe załoŜenia, którymi kierujemy się przy doborze wystaw prezentowanych w Centrum Hewelianum. Tym razem zapraszamy Państwa na wystawę interaktywną "Wielki Zderzacz Hadronów - jak to działa?".

Naukowcy skupieni wokół Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) przygotowują największy w historii fizyki eksperyment, który pozwoli nam zobaczyć, co działo się w czasie, gdy wiek Wszechświata liczony był dopiero w sekundach. Na granicy Francji i Szwajcarii - a właściwie pod granicą, bo urządzenie umieszczone jest na głębokości kilkudziesięciu metrów pod powierzchnią Ziemi - powstaje największy jak dotąd akcelerator cząstek elementarnych, znany jako Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Colider, w skrócie - LHC).

Jesienią 2009 roku planowane jest przeprowadzenie pierwszego eksperymentu, w którym zderzą się ze sobą dwie wiązki lecących z ogromną prędkością protonów. W jaki sposób można tego dokonać? Jakich efektów spodziewają się uczeni? Jakie problemy techniczne należało pokonać, by przeprowadzić eksperyment? Tego wszystkiego można się będzie dowiedzieć, odwiedzając wystawę "Wielki Zderzacz Hadronów - jak to działa?".

Wystawę przygotował Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej z grupą instytucji współpracujących z CERN. Organizatorem gdańskiej edycji wystawy jest Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" (Centrum Hewelianum).

Wystawa będzie prezentowana na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Gdańsk, ul. Trzy Lipy 3) w dniach 15 - 21 czerwca, w godzinach: poniedziałek 10:30 - 18:00, wtorek, środa i czwartek 9:00 -15:00, piątek, sobota i niedziela 10:00 -18:00.

W ramach wystawy zaplanowane zostały wykłady przybliżające działalność CERN, podstawy fizyki jądrowej oraz możliwości wykorzystania energetyki jądrowej. Wykład odbywać się będą codziennie o godzinie 11:00. Wstęp na wystawę i wykłady jest wolny.

Rezerwacje dla grup szkolnych i innych grup zorganizowanych, a takŜe zapisy na wykłady pod numerem telefonu (058) 300 08 42 wew. 39 (Dorota Cieślicka).

Przeczytaj także