W pierwszych dniach wiosny zapraszamy Państwa na koncert francuskiej muzyki chóralnej "Wielki Błękit". Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego, świętujący w tym roku 40-lecie swojego istnienia, po długiej przerwie wraca na deski Opery Bałtyckiej w Gdańsku koncertem w ramach sezonu francuskiego 2017/2018.
PROGRAM: muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście
Clément Janequin 1485-1558
Le chant des oiseaux Charles Gounod 1818-1893
Le Vendredi-Saint (sł. Alexis Badou)Gabriel Fauré 1845-1924
Cantique de Jean Racine
Gabriel Fauré 1845-1924
Madrigal
Claude Debussy 1862-1918, Trois Chansons (sł. Charles D'Orléans)
1 Dieu! Qui'il la fait bon regarder! 2 Quant j'ai ouy le tabourin
3 Yver, vous n'estes qu'un villain
Francis Poulenc 1899-1963
Quatre motets pour un temps de pénitence 1 Timor et tremor
2 Vinea mea electa
3 Tenebræ factæ sunt
4 Tristis est anima mea
Francis Poulenc 1899-1963
Sept chansons 1 La blanche neige (sł. Guillaume Apollinaire)
2 A peine défigurée (sł. Paul Éluard)
3 Par une nuit nouvelle (sł. Paul Éluard)
4 Tous les droits (sł. Paul Éluard)
5 Belle et ressemblante (sł. Paul Éluard)
6 Marie (sł. Guillaume Apollinaire)
7 Luire (sł. Paul Éluard)
Olivier Messiaen 1908-1992
O sacrum convivium Przekrojowa prezentacja twórczości chóralnej kompozytorów francuskich, od renesansu po współczesność, będzie stanowić ekskluzywną oprawę poetyckich strof Guillaume Apollinaire, Paula Éluarda, Charlesa D'Orléans i Alexisa Badou. Autorski wybór i interpretacja pereł francuskiej chóralistyki pozwoli słuchaczom poczuć wiosnę i cieszyć się wielkanocną atmosferą. Więc dajmy się ponieść! Pozwólmy, by niebo nad Gdańskiem odbiło się w naszych oczach paryskim błękitem...
WYKONAWCY:Wioleta Łukaszewska - absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej. Ukończyła również studia podyplomowe w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1990 r. z Polskim Chórem Kameralnym i Varsovia Manta dokonała nagrań radiowych muzyki Ariela Ramireza. W 1996 r. z Katarzyną Rymarczyk nagrała płytę Polska pieśń salonowa, zawierającą pieśni polskich kompozytorów, m.in. Gablenza, Karłowicza, Nowowiejskiego, Paderewskiego. W 2000 r. z Moniką Walerowicz-Baranowską nagrała recital dla TV Kraków, zawierający m.in. pieśni Schuberta i Czajkowskiego. W 2006 r. z Januszem Ratajczakiem nagrała płytę Pieśni polskie. Brała udział w licznych festiwalach, m.in. Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Vegelius w Finlandii, a także w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie.
Jest laureatką nagród dla wyróżniającego się pianisty na wielu konkursach m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach oraz Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Obecnie pracuje jako korepetytor chóru Opery Narodowej w Warszawie oraz jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, współpracuje także z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jan Łukaszewski - dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowca kursów mistrzowskich, profesor sztuk muzycznych − jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.
Współcześni kompozytorzy, polscy i zagraniczni, już niemal 620 razy powierzyli Janowi Łukaszewskiemu dyrygowanie światowymi prawykonaniami swoich kompozycji. Współpracował m.in. z chórami Polskiego Radia, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Wrocławskiej i Filharmonii Śląskiej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Akademie für Alte Musik Berlin czy Venice Baroque Orchestra. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji i Niemczech.
Dokonał licznych nagrań dla PR i TVP (m.in. 68 ofertoriów G. P. Palestriny), a także dla niemieckich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Zarejestrował ponad 80 płyt CD. Płyty nagrane przez Jana Łukaszewskiego były 19 razy nominowane do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobyły − ostatnio w 2014 roku za płytę "Marian Borkowski Choral Works" w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
Z jego inspiracji odbyły się m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie, Festiwal Chopin w Gdańsku, a także kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.
POLSKI CHÓR KAMERALNY Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Został założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 jest prowadzony przez jegobrata Jana.
Repertuar chóru jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał niemal 620 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Niezmienna od lat najwyższa jakość brzmienia i interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego gwarantuje mu współpracę z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi, jak Eric Ericson, Uwe Gronostay, Stephen Layton.
Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki SakralnejGaude Mater, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Warszawskie Spotkania Muzyczne, a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Tournée koncertowe wiodą go po niemal całej Europie, a także do USA, Kanady i Japonii. Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Jest jedynym na świecie zespołem posiadającym w swoim repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego.
Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 19 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Tegoroczna edycja Fryderyka 2018 przyniosła płycie z muzyką chóralną Pawła Łukaszewskiego Motety, wydanej w czerwcu 2017 nakładem Warner Classics, nominacje w dwóch kategoriach: Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Współczesna. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D'or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest instytucją kultury Miasta Gdańska. Należy również do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Jest organizatorem wielu projektów artystycznych, takich jak Dni Bachowskie, Międzynarodowy Festiwal Chopin w Gdańsku oraz Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. W 2018 Polski Chór Kameralny obchodzi jubileusz 40-lecia działalności.