stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielkie i małe litery. Jakie tajemnice kryją łacińskie napisy

Czwarty wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.

gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
sty 30

czwartek, g. 17:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Dzisiaj, kiedy wchodzimy do jakiegoś kościoła i podziwiamy historię, która nas otacza, oglądamy mury, różne elementy dekoracyjne. Ale kiedy nasz wzrok padnie na jakiś napis, często go mijamy, bo nie jesteśmy go w stanie odczytać. Napisy łacińskie, również te w kościele św. Jana, lśnią jednak swoim własnym blaskiem oraz pewną tajemnicą. Są łącznikiem z dawnym światem. Często ich forma, a nie tylko sama treść, jest ciekawa i zaskakująca, można w nich odkryć chronogramy czy akrostychy, czyli niespodzianki, które przygotowali dla nas dawni Gdańszczanie.

mgr Elżbieta Starek wykładowczyni języka łacińskiego; zainteresowania naukowe: gramatyka i dydaktyka języka łacińskiego oraz historia nauczania języka łacińskiego w wiekach późniejszych; sztuka i architektura rzymska, epigrafika; współzałożycielka Zespołu Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi działającego przy Zakładzie Filologii Klasycznej UG.
W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci do lat 90. - obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący . Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Więcej na https://www.nck.org.pl