Wiersze występujące - rozmowa | Sikora Malek Kaczanowski Futymski Gdańsk Miasto Literatury Gdańsk Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wiersze występujące - rozmowa | Sikora Malek Kaczanowski Futymski

Te wiersze nie wyznają cichych wątpliwości, nie separują się od tłumu, nie odżegnują się one występują. Biorą na siebie nowe obowiązki. Szukają adekwatnego gestu, wpisują się w powszechne dyskursy, mają poglądy. Zaczęły szukać dla siebie nowej roli, zagranej wyraźnie przeciw czemuś, za czymś.

Rozmowę z Patrycją Sikorą, Natalią Malek, Adamem Kaczanowskim i Jarosławem Futymskim poprowadzi Jakub Skurtys.

Patrycja Sikora poetka, pisarka. Za debiutancki tom Instrukcja dla ludzi nie stąd (2020) nominowana do Paszportów Polityki. W 2022 roku ukazał się jej drugi tom Wszyscy o nas mówią. Wielokrotna laureatka slamów poetyckich.

Natalia Malek poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Autorka pięciu książek poetyckich; ostatnio wydała Obręcze (2022), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2021) za książkę "Karapaks" oraz Nagrody im. Adama Włodka (2017) za projekt książki Kord; nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Adam Kaczanowski raczej pisarz, trochę performer. Ostatnio opublikował książkę poetycką Zabawne i zbawienne oraz powieść Utrata. W 2023 roku w wydawnictwie Ha!art ukaże się jego proza eksperymentalna Ze Słowackiego.

Jarosław Futymski urodził się w 1987 roku w Ponince w Ukrainie. Zajmuje się grafiką, instalacją, sztuką performans, fotografią i poezją. Jest również kuratorem wystaw zbiorowych. Urzekająca prostota i poetyckość prac Futymskiego wynika z przypadkowości i nietrwałości używanych przez niego materiałów.

Jakub Skurtys dr, krytyk i historyk literatury, autor czterech książek o najnowszej poezji (ostatnio: Darczyńca. Rzecz o poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego; za Wspólny mianownik nominowany w 2021 do Nagrody Lit. Gdynia) oraz kilku wyborów wierszy (m.in. Zerwane rozmowy Agnieszki Wolny-Hamkało i Księgi wyjścia Cezarego Domarusa); członek redakcji internetowego pisma literackiego Zakład.

Wydarzenie jest częścią szerszego projektu prezentującego wiersze w przestrzeni miasta:
https://miastoliteratury.com/aktualn.../wiersze-wystepujace/