stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wigilia jazzowa Opinie (3)

Jak co roku zapraszamy Państwa na wieczór przedświąteczny do Klubu Winda. Zamiast opłaty za wstęp zachęcamy do przyniesienia potraw wigilijnych na wspólnie przygotowany stół.

lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet

w każdą niedzielę (od 24.11 do 15.12.2024), g. 19:00

Gniew,
bilety 90 zł
ulgowy 90 zł
Kolędować z nami będą:
Magdalena Gołębiowska - wokal
Bogdan Hołownia - fortepian
Maciej Sikała - saksofony

jazz - koncerty w Trójmieście


informacje o artystach:

Magdalena Gołębiowska - pochodząca z Włocławka wokalistka jazzowa, autorka tekstów, pianistka, kompozytorka, obecnie mieszka i studiuje na Konserwatorium w Amsterdamie. W roku 2005 otrzymała dyplom w klasie Ewy Bem i Janusza Szroma w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Magda jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej "Łaźnia" w Radomiu, Ogólnopolskiego Turnieju poezji śpiewanej we Włocławku oraz Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. W tym roku zdobyła pierwszą nagrodę na 39. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Miała przyjemność nagrywać album "Sen" z Bogdanem Hołownią i Bronisławem Suchankiem oraz nagrać utwór "Bo taka głupia" Zygmunta Koniecznego na płytę "Konieczność miłości". Znana z charakterystycznego stylu, kameralnego podejścia do śpiewu, ciepły, łagodny tembr głosu zawsze był jej znakiem rozpoznawczym.

Bogdan Hołownia - pochodzi z Torunia, gdzie ukończył średnią Szkołę Muzyczną. Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordonyego. Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Później współpracował między innymi z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem. W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 roku wraz z Andrzejem "Brunerem" Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem w grupie o nazwie "Los Angeles Trio".

W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilasiewiczem. Został laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku "Jazzowy Oscar".

Maciej Sikała - saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987 rok ). Laureat wielu nagród m.in. :I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach(1986 rok) Nagroda Programu III Polskiego Radia - Mateusz ' 95 I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995- 2001 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001 roku.Grał w takich zespołach jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester'em Bowie i Kenny Wheeler'em. Obecnie współpracuje z Kwartetem Wojciecha Niedzieli, Kwartetem Artura Dutkiewicza, Sopot - Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru F.Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

Nagrał ok.. 30 płyt jazzowych w tym dwie autorskie: ' Blue Destinations ' (1998) oraz ' The Sheep is Found '( 2001). Od 1998 roku Maciej Sikała gra w trio z gitarzystą basowym i kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe. CD ' The Sheep is Found' zdobyło nominację do nagrody "Fryderyk 2001", a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Pod koniec lipca 2002 r. miał miał miejsce debiut Kwartetu M.Sikały, kiedy to do w/w tria dołączył Cezary Paciorek grający na fortepianie.

Zespół ma w repertuarze kompozycje lidera i członków kwartetu. W lipcu 2002 roku podczas Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem doszło do spotkania rosyjskiego zespołu folklorystycznego Krasota z Nowosybirska z M.Sikałą, który do tego projektu zaprosił Tomasza Sowińskiego grającego na perkusji. Po kilku dniach prób odbył się koncert i nagranie w studio Radia Gdańsk. Czynione są starania o wydanie tego materiału muzycznego na CD.