Wystawa Kobra to zbiór najnowszych grafik i ilustracji Wiki Krauz. Wika Krauz jest ilustratorką, antropolożką, animatorką kultury, feministką. Czasem rysuje sobie do szuflady, a innym razem do prasy. Lubi zdecydowane kolory i absurd.
Rysowanie pozwala mi zachować higienę umysłu i wtedy czuję się właśnie tak, jakbym robiła jogiczną kobrę. Leżąc na brzuchu unoszę głowę, wspieram się na przedramionach i patrzę w górę. To jedna z moich ulubionych pozycji".
"Część prac powstaje dla zabawy, bo czasem zbyt poważnie traktuję siebie. Tworzę coś i dzięki temu choć na moment łapię dystans. Rysuję też ilustracje do prasy, najczęściej do artykułów w jakimś sensie społecznie zaangażowanych. Szczególnie ważne są dla mnie sprawy osób z doświadczeniem bycia kobietą, LGBT+, nienormatywnych, queerowych. Lubię niuanse, kamp i róż. W podstawówce upodobałam sobie ten kolor, wtedy na pewno inspirowałam się ciskobiecą Barbie. Teraz róż wtapia się w moje ciało, otula je i jest z nim zespolony. Imituje skórę, no i ma niesamowity feministyczny potencjał".
Inspiruje mnie sztuka dzieci i dla dzieci, Brecht Evens, Tara Booth, David Hockney, James Daw, Greta Serra, sytuacje społeczno-polityczne, feminizm, azjatyckie knajpy i mój chłopak.
Wika Krauz
Wika Krauz otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży "Różnorodność to sztuka" - jej plakat został zaprezentowany na pokonkursowej wystawie grupowej w Instytucie Polskim w Berlinie (2018).
Brała czynny udział w Targach Plakatu pod patronatem Andrzeja Pągowskiego (2018). Dotychczasowa współpraca: Magazyn Kontakt, Codziennik Feministyczny, Mały Format, Magazyn Wizje, Szajn, K MAG, Girls To The Front, The Peachy Mag.