Pokaz przedpremierowy filmu Wilkołak w reżyserii Adriana Panka odbędzie się w ramach otwarcia 6. Shalom Polin. Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Po filmie odbędzie się dyskusja pt. Pamięć o Zagładzie, która poprowadzi dr Piotr Kurpiewski (UG).
WILKOŁAK + dyskusja po filmie
Pamięć o Zagładzie 2.0reż. Ardian Panek,
Polska, Holandia, Niemcy, 2018, 88 min.
Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.
Panel dyskusyjny poświęcony będzie rozważaniom na temat współczesnego obrazu Zagłady zawartego w sztukach wizualnych i tekstach kultury - filmach, powieściach graficznych, malarstwie i rzeźbie. Uczestnicy rozmowy - prof.
Joanna Rutkowiak (Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego), prof.
Grzegorz Berendt (Muzeum II Wojny Światowej) oraz dr
Rafał Kowalski (Muzeum Żydów Mazowieckich) spróbują odpowiedzieć na następujące pytanie: "W jaki sposób, 74 lata po Zagładzie, mówić o Holocauście, by zainteresować młodych ludzi tematem i jednocześnie sprawić, by nie został potraktowany zbyt schematycznie. Moderator dyskusji - dr
Piotr Kurpiewski.