stat
Impreza już się odbyła

William Christie / Les Arts Florissants

Wydarzenie w ramach

JOHANN SEBASTIAN BACH: JOHANNES-PASSION BWV 245
WILLIAM CHRISTIE / LES ARTS FLORISSANTS
Johann Sebastian Bach
Johannes-Passion BWV 245

festiwal muzyczny
Kup bilet
kwi 11-13

czwartek - sobota

kwi 13

sobota, g. 19:00 - 22:00

Gdańsk,
Katherine Watson - sopran
Lucile Richardot - mezzosopran
Reinoud Van Mechelen - tenor, Ewangelista
Anthony Gregory - tenor
Renato Dolcini - baryton
Alex Rosen - bas, Jezus

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Les Arts Florissants
William Christie - dyrygent

WILLIAM CHRISTIE
Dyrygent i klawesynista, twórca zespołu Les Arts Florissants, najważniejszy propagator i interpretator muzyki francuskiego baroku, wybitny wykonawca repertuaru od XVI do XVIII wieku. Urodził się w Stanach Zjednoczonych; po studiach na Harvardzie i Yale w 1971 roku opuścił Amerykę przenosząc się do Paryża, gdzie wstąpił do Konserwatorium. Na czele założonego w 1979 roku Les Arts Florissants wywarł bardzo głęboki i osobisty wpływ na przywracanie i odkrywanie repertuaru pozostającego do tego czasu w zapomnieniu - przede wszystkim praktycznie całej muzyki francuskiego baroku. Stał się postacią emblematyczną dla odrodzenia zainteresowania takimi gatunkami, jak tragedie lyrique i opéra-ballet, czy francuski motet. Dokonał też wielu wybitnych kreacji i nagrań utworów włoskich i angielskich z tego samego okresu, poczynając od madrygałów Gesualda i Monteverdiego, po opery Purcella i Handla.

LES ARTS FLORISSANTS
Zespół, którego nazwa wywodzi się z tytułu krótkiej opery Marc-Antoine'a Charpentiera, założony został w 1979 roku przez francusko-amerykańskiego klawesynistę i dyrygenta Williama Christie w celu wykonywania muzyki barokowej na instrumentach z epoki. Ansambl odegrał pionierską rolę w rozbudzeniu zainteresowania repertuarem francuskiego baroku. W ciągu ostatnich blisko 40 lat uczestniczył w przywróceniu publiczności niezliczonych skarbów ze zbiorów Bibliothèque nationale de France, zwłaszcza z XVII-wiecznego repertuaru francuskiego oraz europejskiej muzyki XVII i XVIII stulecia. Począwszy od produkcji AtysaLully'ego w 1987 roku w Opéra-Comique w Paryżu, największe swe sukcesy zespół święci na gruncie opery. Grupa nagrała blisko 100 płyt dla takich wytwórni jak Harmonia Mundi, Warner Classics/Erato i Virgin Classics. Obfity jest również jej katalog operowy na DVD.

LUCILE RICHARDOT
Francuska śpiewaczka operująca głosem kontraltowym i mezzosopranowym. Choć już w wieku 11 lat śpiewała w chórze dziecięcym, swoje kroki ku profesjonalnej karierze skierowała kilkanaście lat później, porzucając zawód dziennikarki. Wykształcenie w zakresie muzyki dawnej odebrała m.in. w paryskim Conservatoire à rayonnement régional. Specjalizuje się zarówno w wykonawstwie historycznym, jak i muzyce współczesnej; współpracowała m.in. z Ensemble Pygmalion (Raphaël Pichon) i Le Poème Harmonique (Vincent Dumestre), jak również z Ensemble intercontemporain i Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Razem z Monteverdi Choir & Orchestras kierowaną przez Johna Eliota Gardinera uczestniczyła w europejskim i północno-amerykańskim tournée. W 2018 roku zadebiutowała na festiwalu Aix-en-Provence oraz w charakterze solistki w nagraniu Ensemble Correspondances pod batutą Sébastiena Daucé.

REINOUD VAN MECHELEN
Beligijski tenor, absolwent Koninklijk Conservatorium Brussel. Międzynarodową uwagę zwrócił na siebie w 2007 roku biorąc udział w Académie baroque européenne d'Ambronay pod kierunkiem Hervé Niqueta. W 2011 roku był członkiem Le Jardin des Voix Williama Christie i Paula Agnew, co zaowocowało regularną współpracą z Les Arts Florissants. Z grupą tą wystąpił w prestiżowych salach koncertowych Europy. Współpracował również ze znamienitymi zespołami muzyki dawnej, m.in. La Petite Bande, Les Talens Lyriques, Ensemble Pygmalion, Le Poème Harmonique, L'Arpeggiata. Aktywny zarówno na gruncie opery, jak i w repertuarze koncertowym. Chętnie angażuje się w wykonania twórczości Bachowskiej: wyróżnił się rolą Ewangelisty w Pasji wg św. Jana, zaś jego pierwsza solowa płyta Erbarme Dich, poświęcona ariom Bacha, zebrała pochlebne recenzje i zdobyła uznanie międzynarodowej krytyki.

ANTHONY GREGORY
Oczy międzynarodowej krytyki zwrócił na siebie dzięki interpretacjom Mozartowskich postaci oraz występom w barokowym repertuarze. Współpracował z English National Opera dzięki programowi Harewood Artists wspierającemu szczególne talenty. Swoim głosem i prezencją zachwycał publiczność m.in. Den Norske Opera & Ballett, Teatro Real de Madrid, Royal Opera House oraz festiwalu Glyndebourne, Aix-en-Provence i London Handel Festival. W repertuarze koncertowym występował z renomowanymi zespołami i pod batutą czołowych dyrygentów. W sezonie 2018/2019 bierze udział w europejskim tournée Williama Christie i Les Arts Florissants, poświęconemu Pasji wg św. JanaBacha, a także serii koncertów z BBC Symphony Orchestra. Przez brytyjskich krytyków okrzyknięty "przyszłą gwiazdą operową".

RENATO DOLCINI

Włoski bas-baryton. Równocześnie z nauką śpiewu (Accademia Teatro alla Scala oraz Civica Scuola di Musica Claudio Abbado) studiował muzykologię (Università degli studi di Pavia). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Specjalizuje się w wokalistyce czasów baroku i klasycyzmu. W 2015 roku został zaproszony do współpracy z Williamem Christiem. Pod jego batutą, razem z Les Arts Florissants, występował w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Azji, skupiając uwagę krytyków i międzynarodowej publiczności. Ponadto współpracował z czołówką dyrygentów muzyki dawnej, jak: John Eliot Gardiner, René Jacobs, Fabio Biondi, Stefano Montanari, Raphaël Pichon. W ostatnim sezonie interpretował postacie Mozarta, Rossiego we francuskich i włoskich teatrach operowych, a także wykonywał dzieła Cavallego na Glyndebourne Festival oraz Purcella podczas tournée z Les Arts Florissants.

ALEX ROSEN
Urodzony w Kalifornii amerykański śpiewak operowy i koncertowy. Z sukcesami rozwija swoją karierę w Stanach Zjednoczonych, jak i poza granicami kraju. Występował z najlepszymi amerykańskimi zespołami i orkiestrami, m.in. Houston Symphony Orchestra i Portland Baroque Orchestra. Współpracował z Cincinnati Opera, Opera Lafayette, Opera Philadelphia. Ma na koncie interpretacje dzieł Haydna, Beethovena, Mozarta, Janáčka. Artysta z łatwością odnajduje się również w repertuarze muzyki dawnej. Wykonywał dzieła Rameau i Monteverdiego. Współpracuje z Williamem Christiem i Les Arts Florissants. Pod batutą mistrza wykonawstwa historycznego występował w Koronacji PoppeiMonteverdiego, Acis i Galateaoraz RadamistoHandla, a ostatnio w wykonaniach Pasji wg św. JanaBacha.

Bilety w przedsprzedaży: 90 PLN zwykły / 120 PLN premium oraz karnety na wszystkie festiwalowe koncerty: 310 PLN zwykły / 510 PLN premium dostępne w punktach sprzedaży Ticketmaster na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym ticketmaster.pl. Ceny biletów w dniu koncertu: 110 PLN zwykły / 140 PLN premium. MNIEJ

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Przeczytaj także