stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

26 maja w sali Teatralnej Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się spektakl WILLIAM ON MY MIND w wykonaniu studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz grup twórczych działających w ramach Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator".

sty 11-12

sobota - niedziela, g. 19:30

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 60 zł
Kup bilet
lut 19-20

środa - czwartek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 90 zł
ulgowy 70 zł
Kup bilet
Produkcja: Akademickie Centrum Kultury UG Alternator
Koncepcja, scenariusz, reżyseria: Barbara Madany
Koordynacja: Michał Biełuszko

William on my mind to spektakl dedykowany profesorowi Jerzemu Limonowi -angliście, teatrologowi i niezwykłemu wykładowcy, który w swej działalności naukowej z ogromnym sukcesem szerzył wiedzę na temat twórczości Szekspira i jego czasów. Oddając hołd profesorowi, chcemy uważnie pochylić się nad wybranymi dziełami dramaturga ze Stratfordu i wspólnie z przedstawicielami społeczności akademickiej UG przygotować ich teatralne, muzyczne i taneczne interpretacje. Spektakl będzie dziełem kolektywnym, stworzonym przez studentów, pracowników UG i członków grup twórczych, działających w ramach Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator". Poszczególne sceny, inspirowane szekspirowskimi tekstami, stworzą rodzaj kolażu ukazanego w onirycznej stylistyce.

Sformułowane pytanie Hamleta jest punktem wyjścia spektaklu. Umieranie zasypianie śnienie, trzy alternatywne stany ludzkiej świadomości, w których jaźń otwiera się na to, co niemożliwe. Głównym bohaterem jest Śniący. To jego wyobraźnia powoła do scenicznego życia postaci znane z dramatów Szekspira. Makbeta w towarzystwie trzech wiedźm, Romea i Julię, osaczonych przez nienawiść dwóch zwaśnionych rodów, zawistny Jago z " czy orszak leśnych duchów ze "Snu nocy letniej". Będą oni sprawcami scenicznych zdarzeń, toczących się w irracjonalnym świecie snu, gdzie nie obowiązują zdroworozsądkowe zasady i ograniczenia.

Część tekstów zostanie przedstawiona w oryginale, po angielsku, jednak zależy nam, by wybrzmiały także w różnych tłumaczeniach. Studenci sześciu uczelni zrzeszonych w ramach SEA-EU odczytają fragmenty wybranego dramatu w swoich ojczystych językach. Pozawerbalnej interpretacji tekstów Szekspira podejmie się Zespół Pieśni i Tańca UG "Jantar" (taneczna impresja na temat historii Romea i Julii) oraz teatr tańca "Kiosk Ruchu" (choreografia inspirowana "Snem nocy letniej"). Teksty Szekspira w muzycznej odsłonie zaprezentuje Akademicki Chór UG ("Three Shakespeare Songs"), Studio Wokalne UG (piosenki na podstawie Sonetów) oraz reaktywowana specjalnie na tę okazję grupa MaybeTheatreCompany, która odtworzy fragment swojego musicalowego spektaklu sprzed kilkunastu lat, opartego na "Burzy". Swój wkład w budowanie spektaklu będą także miały dwie studenckie grupy teatralne -Gotowy Dramat (sceny z "Makbeta") i StandbyStudio (fragment "Otella").

Oniryczna konwencja usprawiedliwi różnorodność poszczególnych scen i uzasadni brak związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy nimi. Postawi także widza wobec pytania: kim jest główny bohater, którego senne projekcje oglądamy? Współczesnym Everymanem, którego w momencie zasypiania nawiedzają znane z przeczytanych lektur postaci? Artystą/twórcą, który w momencie nagłego przypływu weny twórczej nieświadomie nawiązuje intertekstualne więzi z dziełami Szekspira? A może badaczem, który spędził życie na badaniu tekstów genialnego brytyjskiego dramaturga i który wraca do nich myślami w chwili śmierci? Odpowiedź na to pytanie pozostawimy widzom. Wykorzystanie snu jako zabiegu kompozycyjnego otwiera drogę dla wieloznaczności i pozwala odbiorcom na interpretacyjną swobodę.