W cyklu „Artyści z Wyspy” wystawa: Katarzyna Mokwa „Wiślany Blues” (akwarela)
Główny wątek wystawy tworzy kilka wierszy Katarzyny Mokwy w różnym stopniu związanych z Wyspą Sobieszewską i terenami okolicznymi. Osnową są akwarelowe ilustracje autorki tworzące tło do tekstów.
Tytuł wystawy jest zarazem tytułem jednego z wierszy. Słowo „Blues” w kontekście tej ekspozycji należy rozumieć nie jako nazwę gatunku muzycznego, gdyż rytm tytułowego wiersza-piosenki jest nieco inny. To raczej miejscowy klimat jest przedstawiony w kolorze „blue”, a więc z lekkim odcieniem smutku i nostalgii. Jest nad czym się zadumać. Wystawa „Wiślany Blues” to nie tylko Wyspa i okolice widziane okiem akwarelistki, ale również (choć nie wprost) opowieść o ludziach.
Katarzyna Mokwa (ur. 1972) - Pochodzi z Elbląga, z Gdańskiem związana od 1991 roku, od 1995 mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej – Górek Wschodnich.
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, wydziału Biologii; obecnie pracownik Zakładu Ornitologii PAN w Górkach Wschodnich.
Od wielu lat rysuje, maluje i pisze wiersze, od niedawna pisuje również opowiadania.
Autorka współpracowała ze Stacją Morską w Helu przy opracowaniu projektów nadruków na koszulki i nie tylko. Ma na swoim koncie serię akwareli: Znaki Zodiaku, opublikowaną w Galerii Astrologicznej, na stronie internetowej sopockiej wróżki Beaty Matuszewskiej (https://labeata.w.interia.pl/astrogal.htm), oraz serię Bożonarodzeniowych kartek świątecznych dostępnych na stronie (https://katolik.pl). Jedna z akwareli autorki stała się projektem okładki dla monografii „Krukowate w Polsce”.
Dwa opowiadania autorki: Biały Ed i Królowa opublikowano w miesięczniku Esensja
Od niedawna proza Katarzyny Mokwy jest tłumaczona również na język rosyjski. Autorka posiada własną stronę internetową na rosyjskim portalu literackim Toчka Zрeнья (https://www.lito.ru/avtor/mokwa), gdzie poza opublikowanymi w Polsce dwoma opowiadaniami można przeczytać jeszcze kilka innych utworów w przekładzie Alekseja Petrova.
***
Wernisaż: 2 września (piątek) godz. 19.00
Ekspozycję można oglądać do 4 października, pn. – pt. w godz. 10.00 – 20.00
Podczas wernisażu odbędzie się wieczór poezji oraz koncert zespołu Kordoński Jam Band