stat
Impreza już się odbyła

5 grudnia 2024 - 5 stycznia 2025, g. 10:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

6 grudnia 2024 - 9 stycznia 2025

Wstęp wolny
Wizja Wrzeszcza widziana oczyma młodych architektów jest piękna i śmiała. Pięć dyplomów i kilka prac semestralnych poświęcili studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej najtrudniejszym obszarom dzielnicy. Jak wyobrażają sobie plac Komorowskiego, otoczenie Cristalu, Starego Browaru, dworca kolejowego i co widzieliby w miejscu budowanych Quatro Towers, można zobaczyć na ekspozycji, która do końca grudnia będzie wystawiona w Delikatesach Sztuki na Manhattanie.

Twórcy wierzą, że można, a nawet należy wykreować na nowo atrakcyjne przestrzenie publiczne, uporządkować chaotyczną tkankę urbanistyczną i wzbogacić ją o nowe obiekty użyteczności publicznej.
- Jesteśmy świadkami drugiej ważnej fazy przeobrażenia Wrzeszcza od czasu, gdy powstał sto lat temu - tłumaczy dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków. - Każda ze studenckich koncepcji może być powodem do ciekawej dyskusji na temat kształtowania przestrzeni Wrzeszcza.

Studenci zastanawiają się, w jaki sposób podnieść standard zagospodarowania dzielnicy, komponując przestrzeń przyjazną mieszkańcom, ale także turystom. Przykładem takiej filozofii jest praca Moniki Tyborowskiej powstała pod kierunkiem dr. inż. arch. Wojciecha Targowskiego. Autorka proponuje reorganizację jednego z najciekawszych miejsc Wrzeszcza, jakim jej zdaniem jest plac przy restauracji Cristal tak, aby stał się przestrzenią publiczną, w której ludzie chcą spędzać czas.

Budowę swego rodzaju Bramy do Wrzeszcza łączącej XIX-wieczną część dzielnicy z ulicami powstałymi w XX wieku, proponuje przy placu Komorowskiego Olga Okuniewska, dyplomantka dr. inż. arch. Andrzeja Prusiewicza. W łączniku wznoszącym się na wysokości ostatniego piętra stojących tam kamienic miałaby powstać biblioteka. Warto zobaczyć jaki pomysł na reaktywację centrum dzielnicy ma Oliwer Rasztawicki, jaki sposób na organizację przestrzeni wokół Starego Browaru znalazł Marcin Zdybel oraz co mogłoby powstać przy ulicy Partyzantów w zamian za, nadal wzbudzające emocje, budowane właśnie Quatro Towers.

Projekty studentów zostały wystawione na planszach o wymiarach 100 cm/70 cm. Ich prace świadczą o fantazji, szacunku do przestrzeni publicznej i otoczenia oraz trosce o jakość życia wrzeszczan. Mamy nadzieję, że staną się inspiracją dla władz i urzędników, a także deweloperów czytamy w ulotce informującej o wernisażu. Ekspozycja będzie czynna do końca grudnia.

Organizatorem wystawy jest Komitet Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz, we współpracy ze stowarzyszeniem Kultura Miejska, Wydziałem Architektury PG oraz galerią Delikatesy Sztuki.

Co, gdzie, kiedy?
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 14 grudnia o godz. 18, wstęp wolny

Galeria Delikatesy Sztuki na pierwszym piętrze C.H. Manhattan
Gdańsk Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 82

Studenci i ich promotorzy
* Brama Wrzeszcza - autorka: Olga Okuniewska, promotor: dr inż. arch. Andrzej Prusiewicz,
docent PG
* Forum Popkultury we Wrzeszczu - autor: Marcin Zdybel, promotor: dr inż. arch. Robert Idem
* Nowe centrum Wrzeszcza - autor: Oliwer Rasztawicki, promotor: dr inż. arch. Magdalena
Podwojewska
* Nowy dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz - autorka: Ewa Jasińska, promotor: Małgorzata Skrzypek-Łachińska
* Przestrzeń publiczna dla Wrzeszcza - autorka: Monika Tyborowska, promotor: dr inż. arch. Wojciech Targowski
oraz
prace semestralne studentów VII semestru wykonane pod kierunkiem dr. hab. inż. arch. Andrzeja Baranowskiego, prof. PG pod hasłem "Jeśli nie Quatro Towers to co? "