stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

w każdy poniedziałek (do 30.12), g. 13:00 - 19:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
W niedzielę i poniedziałek (13, 14 listopada) o godz. 19.00 Sopocka Scena Off de BICZ zaprasza na spektakle teatralne gości z zagranicy.

Niedziela, 13 listopada 2005, godz. 19.00
Silvia de Ambrogi i Igor Orifici, Włochy
„Variety show for Indian string puppets”


W niedzielę zobaczymy przedstawienie „Variety show for Indian string puppets” Silvii de Ambrogi i Igora Orifici. Artyści pochodzą z Włoch, gdzie mieli do czynienia z różnymi tradycjami: od teatru poszukującego i lalkowego do starożytnych kultur indyjskich. Kilkakrotnie współpracowali z amerykańskim teatrem „Bread & Puppet” Petera Schumanna. Od 2001 pracowali również z hinduską grupą Milon Mela z Abani Biswas. W Rajasthanie poznali sztukę operowania marionetkami kathputli podczas warsztatów zatytułowanych „Wszechświat sztuk”. Z tego doświadczenia narodziło się przedstawienie, które będziemy mieli okazję zobaczyć na sopockiej scenie. Spektakl wykorzystuje tradycyjne marionetki kathputli wywodzące się z północno-zachodnich Indii. Przedstawia 25 kathputli, które przybyły łodzią do Włoch, opowiadając o miłości wraz z tajemniczym ładunkiem najdziwniejszych kochanków: zaklinaczy zaklętych przez węży, gibkich klaunów, ludzi z głowami w powietrzu i mrówek tańczących reggae…

O aktorach:
Silvia de Ambrogi (lalkarka i scenograf) i Igor Orifici (pracownik społeczny i muzyk z doświadczeniem lalkarskim) pochodzą z Włoch, gdzie mieli do czynienia z różnymi tradycjami: od teatru poszukującego i lalkowego do starożytnych kultur indyjskich. Kilkakrotnie współpracowali z amerykańskim teatrem „Bread & Puppet” Petera Schumanna. Od 2001 pracowali również z hinduską grupą Milon Mela z Abani Biswas. W Rajasthanie poznali sztukę operowania marionetkami kathputli podczas warsztatów zatytułowanych „Wszechświat sztuk”. Z tego doświadczenia narodziło się przedstawienie z lalkami kathputli. Aktorzy rozbudowują projekt w kooperacji z innymi hinduskimi lalkarzami.
Silvia de Ambrogi pracuje obecnie nad nowym projektem teatru cieni, a Igor Orifici studiuje klasyczną muzykę Indii w Konserwatorium w Vicenza, gra na flecie bansuri.

Poniedziałek, 14 listopada 2005, godz. 19.00
Teatr Piligrim, Moskwa
„Zadonszczina”


W poniedziałek wystąpi moskiewski Teatr Piligrim ze spektaklem „Zadonszczina” na podstawie XIV-wiecznego eposu napisanego przez Sophoni Ryazanetza i jest opowieścią o rosyjsko-tatarskiej bitwie, która stała się przełomowym momentem w historii tatarsko-mongolskiego panowania w Rosji. Aktorzy mówią językiem staroruskim. W przedstawieniu wykorzystuje się tradycyjne rosyjskie pieśni i rytuały żałobne oraz poezję elegijną. Dzięki starym instrumentom muzycznym odnalezionym podczas prac wykopaliskowych w regionie Nowogrodu udało się odtworzyć oryginalną atmosferę. Instrumenty zostały zrekonstruowane przez współczesnych specjalistów w tej dziedzinie.

Konsultant w badaniach folkloru – profesor Andrei Kabanov
Rekonstrukcja instrumentów muzycznych – Alexander Kazankov, Aleksander Żukowski

Cena biletu: 20 zł studencki, 25 zł normalny
Rezerwacja 555 22 34 lub 0609 690 038