stat
Impreza już się odbyła

W sobotę 7 maja, Skwer przy Wielkim Młynie zamieni się w plac teatralny. Będzie miejscem wyjątkowego wieczornego spektaklu "Opowieści Fontanny". Główne rolę zagrają Fontanna Heweliusza i carillon Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

lut 12

środa, g. 20:00

bilety 285 - 385 zł
Kup bilet
cze'25 15

niedziela, g. 17:00

Gdynia,
bilety 100, 150, 180 zł
ulgowy 80, 130, 160 zł
Kup bilet

WODOWANIE SZTUK, CZYLI GDAŃSKIE ŚWIĘTO WODY I SZTUKI


WODOWANIE SZTUK to coroczne, wieczorno-nocne wydarzenie inaugurujące działanie Fontanny Heweliusza w Gdańsku. To prezentacja żywiołu wody i sztuki pod gwiazdami. Idea wydarzenia opiera się na stworzeniu wyjątkowego miejsca spotkania inspirującego żywiołu wody ze sztuką współczesną, nauką, historią oraz nowymi technologiami. Gwiazdozbiór sztuk złożony ze sztuki ruchu, dźwięku, słowa, światła oraz sztuk wizualnych w połączeniu z żywiołem wody reprezentowanym przez fontannę oraz płynącą przy Placu rzekę Radunia dają możliwość uczestniczenia w spektakularnym, artystycznym święcie, które wykorzystuje różne formy ekspresji.

Wydarzenie jest jednocześnie komunikatem, że ze wszystkich miejskich fontann i zdrojów popłynęła już woda. Jest symbolicznym "oddaniem na sezon" wody miastu i jego mieszkańcom.

MUZYKA DLA FONTANNY

W 2016 roku motywem przewodnim WODOWANIA SZTUK jest muzyka napisana dla fontanny znajdującej się przy Wielkim Młynie - kompozycja na carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Utwór nosi tytuł "Opowieści Fontanny Heweliusza", został wyłoniony w konkursie kompozytorskim "Fontannie bije ten dzwon". Jego autorem jest Pan Kamil Cieślik z Pruszcza Gdańskiego. Podczas WODOWANIA SZTUK odbędzie się premiera tej kompozycji, ale także premiera niespotykanego dotychczas połączenia efektów fontanny, z największym instrumentem świata - zespołem dzwonów wieżowych. W Gdańsku postanowiono wykorzystać sąsiedztwo tych dwóch atrakcji, by stworzyć niesamowity spektakl światła, wody i dźwięku. Utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza" jest próbą zinterpretowania dwunastominutowego programu specjalnego fontanny w barwny i ciekawy dla słuchaczy sposób. - Opowieść prowadzi do cichego przebudzenia wodnej instalacji, poprzez momenty grozy, zachwytu czy tańca, aż po donośny, majestatyczny finał i żartobliwe zakończenie - twierdzi autor kompozycji, Kamil Cieślik. 7 maja, po raz pierwszy "Opowieści Fontanny Heweliusza" wykona na żywo gdańska carillonistka - Monika Kaźmierczak. Koncert carillonowi będzie stanowił finał 60 minutowego, wieczornego, niezwykle ekspresyjnego spektaklu, który rozpocznie się o godzinie 21:00.

PODNIEBNE AKROBACJE I MALARSTWO NA DACHU WIELKIEGO MŁYNA

Akompaniament dla Fontanny to nie jedyna atrakcja tegorocznego WODOWANIA SZTUK. W spektaklu "Opowieści Fontanny", efektom wodnym, świetlnym i dźwiękowych towarzyszyła będzie sztuka ruchu w najlepszym wydaniu. Widzowie zobaczą podniebne akrobacje Teatru Ocelot. Dynamiczne i pełne fantazji widowisko potrwa 60 minut i zostanie dostosowane do zmieniającej się ekspresji programów fontanny. Zanim usłyszymy finał z carillonem, muzycznej interpretacji ruchu grupy Ocelot dokona kwartet wokalny "Beau Ton" oraz dźwięk harfy. Wyjątkowości temu plenerowemu przedstawieniu doda także niespotykana dotychczas forma prezentacji dzieł malarskich. W ogromnej skali, na dachu Wielkiego Młyna zobaczymy wprawione w ruch obrazy gdańskiego artysty Waldemara Marszałka. Będzie to dosłowne ożywienie obrazu z zaznaczeniem istotności motywu wody - myśli przewodniej WODOWANIA SZTUK.

LETNIA ATRAKCJA - WE WSZYSTKIE SOBOTY, ZAWSZE O 21:45
Zwycięska, muzyczna kompozycja dobiegająca z kościoła św. Katarzyny w połączeniu ze specjalnym programem Fontanny Heweliusza będzie wieczorną atrakcją dla gdańszczan oraz turystów w każdą sobotę o godz. 21:45. Organizatorzy mają nadzieję, że utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza" spodoba się mieszkańcom i stanie się hymnem wszystkich wodnych instalacji w mieście.

Partnerami projektu są Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Akademia Muzyczna w Gdańsku.


Artyści:

Fontanna Heweliusza:
Fontanna została oddana do użytku w 2014 roku przez Gdańską Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. Powstała dla upamiętnienia ważnych dla miasta inwestycji realizowanych w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Jej projektantem jest gdański architekt Roland Kwaśny. Od 2015 roku fontanna działa w pięciu różnych choreografiach. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. Kwadrans przed każdą godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Nastrój panujący w konkretnej sekwencji fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na Skwerze przy Wielkim Młynie.

Carillon Kościoła św. Katarzyny:
Carillon to największy instrument świata, zespół dzwonów wieżowych. Instrument znajdujący się obecnie w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku wykonany został przez Królewską Ludwisarnię Royal Eijsbouts z Asten w Holandii i składa się z 50 dzwonów o łącznej wadze 17115 kg. W 1989 roku na wieży zawisło 37 dzwonów o łącznej wadze 13,9 tony, a w roku 1998 carillon poszerzony został o kolejne 12 dzwonów (czwartą oktawę od cis4 do c5). 49 dzwonów ważyło w sumie 14270 kg. Dodano jednocześnie klawiaturę do gry ręcznej, dzięki czemu stał się największym koncertowym carillonem w Europie Środkowej. W czerwcu 2013 roku zainstalowano pięćdziesiąty dzwon Katarzyna ważący 2845 kilogramów, ostatni i największy z dzwonów carillonu.

Kamil Cieślik:
Autor muzyki dla Fontanny Heweliusza, utworu na carillon Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku pt. "Opowieści Fontanny". Absolwent kompozycji w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w roku 2015). Laureat nagród na ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m. in. I miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, I miejsca w Konkursie Kompozytorskim na Logo Dźwiękowe XIX Konferencji Edukacji Muzycznej EAS 2011 organizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, III nagrody w Konkursie Kompozytorskim na "Utwór dla Gdańska" i innych. Jego utwory wykonywane są podczas koncertów kompozytorskich w alma mater, a także poza nią, w kraju i za granicą. Ma na koncie współpracę z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jest również laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za osiągnięcia w twórczości artystycznej, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendystą Marszałka województwa pomorskiego. Oprócz muzyki artystycznej, ma na koncie także muzykę teatralną, m. in. do spektaklu teatru ulicznego Te białe kwiaty prezentowanego podczas Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku w roku 2013.

Monika Kaźmierczak:
Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonistką. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie podjęła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Teoria Muzyki, ukończone stopniem magisterskim. Podczas studiów otrzymywała wiele stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału. W 2000 roku wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii, co zaowocowało zostaniem jedną z miejskich carillonistek w 2001 roku. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D'hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest asystentką Gerta Oldenbeuvinga na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu i od 2006 roku prowadzi Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

Teatr Ocelot
To legendarni artyści zachwycającej sztuki ruchu, organizatorzy wyjątkowych widowisk, pokazów akrobatycznych w kraju i na świecie. Multimedialne widowiska Ocelota stanowią efektowne i artystycznie wartościowe połączenie sportu, akrobatyki, unikalnego baletu powietrznego, muzyki i pantomimy. Ukazują piękno, harmonię i niesamowite możliwości ludzkiego ciała.

Jako ambasador Polski na świecie Ocelot swoim artystycznym kunsztem uświetnił do tej pory wiele międzynarodowych imprez kulturalnych i sportowych, gal telewizyjnych i festiwali. Wśród nich wymienić można światową premierę opery Rogera Watersa "Ça Ira", oprawę artystyczną międzynarodowego konkursu - Eurowizja Młodych Tancerzy, EXPO 2008 w Saragossie, powietrzne widowisko "Aerial Show" w reżyserii Janusza Józefowicza, czy premierę spektaklu pt. "Sen nocy letniej" inspirowanego komedią Wilama Szekspira (Gdański Teatr Szekspirowski).

Waldemar Marszałek
Gdański malarz i rysownik. Urodzony 16.02.1960 roku w Dobrzycy na Pomorzu Środkowym. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 roku. Zaraz po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw jako asystent, obecnie profesor. W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię i zajmował się projektowaniem graficznym. Od 1994 roku uprawia przede wszystkim malarstwo i rysunek. Od roku 2004 rozpoczął pracę nad cyklem prac w technice cyfrowej. Ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w przeszło 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Kwartet "Beau Ton"
Kwartet wokalny Beau Ton powstał w marcu 2014 r. W skład zespołu wchodzą zawodowi muzycy- absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Wiosną 2014 r. kwartet wykonał cykl koncertów prezentujących wielkopostną i wielkanocną muzykę liturgiczną. Koncerty te zorganizowane zostały przez Fundację Rozwoju Kultury Muzycznej Dot-arte, z którą kwartet współpracuje od początku istnienia. Zespół w swoim repertuarze posiada utwory o tematyce zarówno religijnej jak i świeckiej różnych epok. Kwartet Beau Ton uczestniczył w I edycji Festiwalu Music Everywhere, gdzie otrzymał brązowy dyplom i aktywnie działa nie tylko w Trójmieście, ale również w innych miastach Polski. Współpracując z Fundacją Dot-arte kwartet poprzez swoją działalność chce edukować swojego odbiorcę. Zespół brał udział w cyklu audycji muzycznych pt. "Głos ludzki- instrument muzyczny", zorganizowanych dla uczniów Gdańskich szkół podstawowych. Zleceniodawcą i sponsorem projektu było Miasto Gdańsk.

Harfista - Kamil Skicki:
Gra od dziecka, posiada słuch absolutny. Od 4 lat występuje jako solista wykonując muzykę operetkową, musicalową, filmową i popową na deskach teatrów muzycznych i sal koncertowych w całej Polsce. Wystąpił gościnnie podczas konkursu Miss Polski 2011 oraz był półfinalistą IV edycji programu "Mam talent". Obecnie, występuje jako solista i aranżer w projektach: "Michael Jackson Symfonicznie", "Whitney Houston Symfonicznie", "Muzyczny Życiorys Franka Sinatry", "Freddie Mercury - Rock Operowo" oraz "Abba - Symfonia Miłości". Na stałe Kamila można słuchać w kościele św. Wojciecha w Krakowie na koncertach cyklicznych z Kwartetem Smyczkowym "Royal Cracow Quartet. Kamil oprócz licznych koncertów jest też spełnionym kompozytorem i producentem. Ma na koncie m.in. napisanie i wyprodukowanie Piosenki Świątecznej dla Magdy Femme - "W Święta przy mnie bądź" oraz całego 2,5 godzinnego Widowiska Muzycznego "Śpiewaj i Tańcz" - dla Grażyny Brodzińskiej i Jacka Wójcickiego.

Przeczytaj także