stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki serdecznie zaprasza na koncert z utworami sakralnymi Wojciecha Kilara "Exodus" / "Victoria" / "Angelus".

sty 19

niedziela, g. 12:00

bilety 16-32 zł
Kup bilet
mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet

Wykonawcy:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Anna Fabrello - sopran
Zygmunt Rychert - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Chór Uczelniany Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
(przygotowanie chóru pod opieką Marcina Tomczaka: Błażej Połom, Wiktoria Batarowska)
Chór Męski Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki
(przygotowanie chóru: Michał Kozorys)
Chór Żeński "Gaudium per Canto" Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki
(przygotowanie chóru: Anna Fiebig)

Patronat honorowy nad koncertem objął Jego Ekscelencja Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskupem Sławoj Leszek Głodź.

Patronat medialny: Twoja Muza, trojmiasto.pl


EXODUS na chór mieszany i orkiestrę (1981)
Tytuł poematu nawiązuje do Biblijnej Księgi Wyjścia. Jego mottem stały się biblijne słowa pieśni: "Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Jahwe, bo swą potęgę okazał...", którą po przejściu przez Morze Czerwone intonuje lud Izraela. Utwór w swej idei formalnej nawiązuje do Bolera M. Ravela.

Kompozytor potwierdził w swych wypowiedziach, iż nawiązanie owo jest w pełni zamierzone: Exodus stanowiłby trzecią - po Ravelu i Szostakowiczu (VII Symfonia) - wersję fascynującego crescendowania formy, opartej na jednym obsesyjnie powtarzanym temacie czy pomyśle. Wykonanie utworu podczas Warszawskiej Jesieni w 1981 roku wywołało ogromną owację.

Publiczność początkowo skonsternowana ustawicznym powtarzaniem akordu E-dur (rozległy się nawet pojedyncze śmiechy), została ostatecznie porwana siłą i dynamizmem kompozycji.

VICTORIA
na chór mieszany i orkiestrę (1983)
Dzieło powstało dla uczczenia drugiej wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce i w Jego obecności zabrzmiało po raz pierwszy 20 czerwca 1983 roku, w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Jak pisze Leszek Polony, utworem tym Wojciech Kilar przypomniał rodakom słynny komunikat, jak król Jan III Sobieski skierował do papieża Innocentego XI po wiktorii wiedeńskiej: Venimus, vidimus, Deus vicit (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył).

Zrodzona z optymizmu i niezachwianej wiary Victoria jest niewątpliwie utworem okolicznościowym, rodzajem hymnu pochwalnego na powitanie dostojnego gościa.

ANGELUS na sopran, chór mieszany i orkiestrę (1984)
Dzieło do tekstu Pozdrowienia Anielskiego napisane z myślą o klasztorze Jasnogórskim i uroczystości otwarcia po konserwacji tamtejszego Ołtarza. "To jest chyba pierwszy mój utwór religijny" mówił przed laty Wojciech Kilar. "Zaraz wszakże ogarniają mnie wątpliwości, jakoś nie mam śmiałości przyznać się do muzyki czysto religijnej. Jest to przecież Angelus roku 1984, utwór, w którym sacrum i profanum jak zwykle w mojej twórczości wzajemnie się przenikają i łączą. [...] Religijność tego utworu jest nierozerwalnie związana z tym, co się u nas dzieje."
(www.pwm.com.pl)