stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dnia 20 października 2012 roku o godzinie 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Wojciech Zaniewski i jego goście: Marek Dzienkiewicz, Krzysztof Kizlich i Ryszard Łagodziec" w Muzeum Sopotu. Zapraszamy.

sty 31-2.02

piątek - niedziela, g. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny
Ryszard Łagodziec - malarz gestu
Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą i są obecne w licznych kolekcjach firmowych oraz prywatnych. Figuruje w Słowniku Malarzy Polskich (Warszawa 2001 tom. II, wyd. Arkady) oraz w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego (Kraków 2011, wyd. Kluszczyński)

Marek Dzienkiewicz - w świecie geometrii
Uczestnik wielu wystaw indywidualnych (między innymi w warszawskiej Galerii Młodych Krzywe Koło, Galerii Studio, Galerii Krytyków pod patronatem Aleksandra Wojciechowskiego, w Galerii Stowarzyszenia Historyków Sztuki, w Galerii Rzeźby pod patronatem Bożeny Kowalskiej, Galerii ASP 3A w Warszawie, Galerii Bogoria, Galerii Aktyn, Galerii Zapiecek, Galerii Millennium Plaza, w Galerii Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie, Galerii Korekta, Galerii Klatka) oraz zbiorowych. Prace Dzienkiewicza znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, Galerii Studio oraz licznych kolekcjach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Figuruje w Słowniku Malarzy Polskich (Warszawa 2001 tom. II, wyd. Arkady) oraz w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego (Kraków 2011, wyd. Kluszczyński).

Krzysztof Kizlich - artysta intermedialny
Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (między innymi Targi Sztuki w Gandawie/Belgia, Fine Art Trade Guild Gallery w Londynie i w Bremie, Targi Sztuki w Bazylei/Szwajcaria oraz wystawa absolwentów szkoły im. Antoniego Kenara w Zakopanym), miał też kilka wystaw indywidualnych (między innymi w Galerii Portret w Warszawie, Praskim Centrum Wystawienniczym, Galerii Wieża w Warszawie). W roku 2008 jego rzeźba Zatrzymany w kadrze została wyróżniona, a w 2012 otrzymał srebrny medal (również za rzeźbę) w konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego "Sport w sztuce". Członek Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.

Poprzez swą pełną poetyki i humanizmu twórczość artysta, mówi o istocie kontaktów międzyludzkich, potrzebie zrozumienia i ciepła, akcentując, iż jesteśmy jedynie częścią, istotnym fragmentem otaczającego nas świata, dopełniając rozumnie jego istnienie.
 
Wojciech Zaniewski - między tradycją a ponowoczesnością
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju (między innymi w Sopocie, Gdyni, Warszawie, Katowicach, w Nowym Sączu - Międzynarodowe Biennale Pasteli 2011, Krakowie. Uczestnik kolejnych edycji Aukcji Dzieł Sztuki "Bliźniemu Swemu" na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta) i za granicą (w Danii, Japonii, we Francji, w Instytucie Polskim w Paryżu oraz Saint-Aulaye - Salon 2012) oraz indywidualnych (między innymi w Gdańsku, Sopocie, Warszawie - Galeria Zapiecek a także w Nowym Yorku w Galerii Synchronicity Space na SoHo). Laureat kilku nagród i wyróżnień uzyskanych w wyniku konkursów między innymi w Katowicach i Warszawie. W roku 1986, jako stypendysta rządu włoskiego, odbywał praktykę w Rzymskiej Accademia delle Belle Arti w pracowni profesora Sandro Trottiego. Przez ponad dekadę związany z PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP), po wygaśnięciu umowy nauczał w szkolnictwie pozaakademickim. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne na Uniwersytecie Gdańskim (Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku) oraz na pedagogice w ramach umowy o dzieło. W roku 1995 uzyskał kwalifikacje I stopnia na gdańskiej PWSSP (obecnie ASP) w dyscyplinie artystycznej malarstwo. W 2008 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację projektu artystycznego - wystawę pasteli, a w roku 2011 stypendium Prezydenta Miasta Sopotu na kolejny projekt artystyczny - wystawę malarstwa. W roku 2009 przyjęty został w poczet Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (SPP), w którym jest aktywnym członkiem, biorąc udział w licznych wystawach, między innymi w Międzynarodowym Biennale Pasteli Nowy Sącz 2011 czy Salonie 2012 w Saint-Aulaye we Francji.

Pomysłodawca oraz animator dwóch głośnych wydarzeń artystycznych - ogólnopolskiej wystawy "Krytycy o Nas" (Sopot BWA, 1989) oraz albumu Malarskie Widzenie (Gdańsk 1994), prezentującego sylwetki artystów malarzy i grafików Wybrzeża.

Sylwetka artysty była prezentowana w ogólnopolskim dwumiesięczniku artystycznym "Sztuka" oraz w wydawnictwach Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach, między innymi w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Musee du Pastel w Saint-Aulaye we Francji, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędzie Miejskim w Sopocie, kolekcjach firmowych oraz w licznych zbiorach prywatnych, zarówno w kraju, jak i za granicą, w Niemczech, Japonii, Szwecji, USA, Kandzie oraz Francji.