Zapraszamy na otwartą międzynarodową debatę "Wolność Kultury/Freedo(o)m of Culture", która odbędzie się 24 marca 2018 o godz. 10:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach spotkania Sieci Menedżerów Kultury Oracle w Gdańsku. W debacie udział wezmą: Jean Pierre Deru, Mary Ann De Vlieg, Michał Merczyński, Paweł Potoroczyn, Jan Klata oraz Anda Rottenberg.
Debata tłumaczona będzie na język angielski i polski. Wstęp na debatę jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
Oracle Cultural Network to międzynarodowa sieć menedżerów kultury, założona w 1992 roku w Atenach. Organizacja zrzesza absolwentów studiów "European Diploma in Cultural Project Management" - na dzień dzisiejszy liczy 467 członków z 49 krajów. Siedziba sieci znajduje się w Brukseli. Jednak Oracle to coś więcej, niż tradycyjnie rozumiana sieć. To dynamicznie rozwijająca się społeczność indywidualnych operatorów kultury z całego świata, którzy pracują nad wzmacnianiem międzynarodowej współpracy poprzez rozwój i tworzenie wspólnych projektów kulturalnych w Europie i Afryce. Co roku spotykają się w innym kraju świata, aby porozmawiać o najbardziej palących problemach dotyczących współczesnej kultury i sztuki. Do Gdańska przedstawiciele sieci Oracle przyjadą, aby wspólnie zastanowić się nad tematem wolności w kulturze. Tytułem tegorocznego spotkania jest "Wolność Kultury/Freedo(o)m of Culture".
"W świecie, w którym mass media i Internet odgrywają tak wielką rolę w sektorze kreatywnym i w edukacji przyszłych pokoleń; w realiach, w których nasze działania często podlegają auto-cenzurze, menedżerowie kultury mają możliwość i obowiązek głębokiej dyskusji, aktywnego namysłu nad tym, czy i w jaki sposób sztuka może wpływać na rzeczywistość i czy istnieją granice wolności w kulturze. Widzimy palącą potrzebę, aby o tym porozmawiać. Właśnie teraz. Właśnie w Gdańsku." - mówią Organizatorzy spotkania.
Główne obszary problemowe:- Wolność sektora kultury i jego autonomia (z uwzględnieniem przestrzeni, w których właśnie autonomia mogłaby stanowić potencjał rozwoju nowych obszarów działalności)
Odpowiedzialność menedżera kultury (wobec swojej instytucji, miasta, kraju i wobec samego siebie i swoich przekonań),
- Cenzura - typy i rola cenzury w realiach pracy menedżera i odbioru sztuki przez widzów (uwzględniając również autocenzurę),
- Wolność sztuki, artystów i menedżerów kultury w obliczu realiów wolnego rynku, kultury masowej oraz polityki.
Do udziału zapraszamy lokalnych operatorów kultury, pracowników instytucji kultury, artystów, ludzi zainteresowanych przyszłością sektora kreatywnego.
Zachęcamy do zapisania się i wzięcia udziału (aktywnego lub biernego) w Międzynarodowym Seminarium i Giełdzie Pomysłów poświęconym zagadnieniom Wolności w Kulturze, które odbędzie się 23 marca w godzinach 9.30- 13.00 w Europejskim Centrum Solidarności.
Będzie to doskonała okazja, aby poznać operatorów kultury z całego świata, także nawiązać realną współpracę. Istnieje możliwość zaprezentowania swoich własnych projektów oraz propozycji przyszłych działań, a także znalezienia partnerów do realizacji swojego projektu, związanego z szeroko pojętym tematem wolności.
Otwarta debata publiczna "Wolność Kultury/Freed(o)m of Culture" odbędzie się 24 marca w godzinach 10:00-12:00 we foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Debata wchodzi również w program Festiwalu Europejski Poeta Wolności, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.
Seminarium, Giełda Pomysłów, Warsztaty oraz spotkanie po Debacie - wymagają wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza znajdującego się pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCJ3u2oxLudJBr6-Kbry3KlaR1hw2B4CqSEW4udJgJjxju0Q/viewform?usp=sf_linkJęzykiem wykładowym Seminarium, Giełdy Pomysłów oraz Warsztatów jest j. angielski. Ilość miejsc na te wydarzenia jest ograniczona. Udział w seminarium i warsztatach jest bezpłatny.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, w ramach otwartego konkursu ofert 2018 na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.