stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na koncert z okazji 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości zatytułowany "Wolność droższa niż życie".

mar 6

czwartek, g. 17:30, 20:30

Gdynia,
bilety 160 zł
Kup bilet
lis 16

niedziela, g. 18:00

bilety 80 - 100 zł
Kup bilet
Scenariusz i reżyseria Dariusz S. Wójcik
Kierownictwo muzyczne Andrzej Nanowski

koncerty w Trójmieście


"Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało".
Adam Mickiewicz "Konrad Wallenrod"

W koncercie zaprezentujemy pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, które z biegiem lat nobilitowane były do rangi pieśni narodowych i ojczystych, pieśni stanowiące niekiedy dokument epoki, czy tez wzruszające świadectwo czasu. Z przebogatej skarbnicy polskiej pieśni wybraliśmy te, które dotyczą zmagań orężnych, żołnierskiego rzemiosła, a daty ich powstania wytyczają kolejne etapy zrywów narodowościowych, m.in. "Bogurodzica", "Mazurek 3-go Maja", "Dalej, chłopcy, dale żywo", "Warszawianka", "Bywaj dziewczę zdrowe", "Ostatni mazur", "W krwawym polu", "Marsz strzelców", "Jak to na wojence ładnie", "Rota", "Białe róże", "Ułani, ułani malowane dzieci", "Maki", "O mój rozmarynie", "Pierwsza brygada", "Pierwsza kadrowa", "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko". Prezentując je przybliżymy ich rodowody, pokażemy sytuacje, które wywoływały ich spontaniczne powstawanie - zawarty w nich ładunek patriotyzmu, determinacji w walkach i wiary w ostateczne zwycięstwo.

Premiera koncertu odbędzie się 11 listopada 2013 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

Wykonawcy:
Ewelina Wojciechowska - sopran
Jacek Szymański - tenor
Dariusz S. Wójcik - bas
Katarzyna Rogalska - skrzypce
Andrzej Nanowski - fortepian
Marek Tynda - narracja, recytacja


Katarzyna Rogalska - skrzypce

Od wielu lat związana z Cappellą Gedanensis jako muzyk instrumentalista wykonując solowe partie skrzypcowe. Jest wszechstronnie uzdolniona muzycznie. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2010 r. Nominowana do Nagrody Splendor Gedanensis. Oprócz pracy zawodowej zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną prowadząc warsztaty wokalne oraz teatralno-muzyczne.

Prezes Gdańskiego Stowarzyszenia "Jaś i Małgosia". Pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży im. Teatrzyku BIM-BOM; Konkursu Piosenki dla Jasia i Małgosi oraz Konkursu Piosenki Familijnej.

Andrzej Nanowski - pianista
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego oraz śpiewu solowego, który ukończył pod kierunkiem prof. Zofii Janukowicz - Pobłockiej. Studiował również kompozycję.

Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Stypendysta Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat nagród specjalnych dla najlepszego akompaniatora w Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. Od wielu lat współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis jako klawesynista i organista, realizując basso continuo. Z zespołem tym dokonał szeregu nagrań płytowych i telewizyjnych. Współpracuje również z Teatrem Otwartym w Gdańsku. Brał udział w wielu festiwalach muzyki kameralnej, m. in.: we Francji, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz Izraelu. W 2002 roku otrzymał nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za skomponowanie "Requiem Piaśnickiego".

W 2003 roku przyznany mu został Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.

Doktor Andrzej Nanowski jest wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie łączy dwie specjalności: pedagoga śpiewu oraz pianisty. Jego wychowankowie prowadzą już samodzielną działalność artystyczną na scenach muzycznych w kraju i za granicą.

W latach 2002 - 2008 pełnił funkcję Prodziekana na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie dziekan tego wydziału.

Z jego inicjatywy powołana została na tym wydziale specjalność musical, jako jedynie istniejąca wśród Akademii Muzycznych w Polsce.

Dariusz S. Wójcik - bas

Śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego. Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni.

Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.

Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" - J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Obecnie artysta wolny - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku.

Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego.
Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych" w Sopocie. W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu "Sic itur ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha).

Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii "Kultura regionalna" za oratorium "Requiem Piaśnickie".
W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: "Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych" i "Sopockie Spotkania z Muzyką".

W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego (X-lecie powstania).

Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera.

W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu "Shalom Alejchem" stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy - Łomżyniak, Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal "ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO". W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury.

W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem "Zasłużony dla kultury polskiej".

W 2011 kierowany przez niego Teatr Otwarty świętuje Jubileusz 15-lecia działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski uhonorował Teatr Otwarty specjalnym wyróżnieniem przyznając mu DYPLOM "Za szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu".

W październiku tego samego roku został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2009/2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. W listopadzie 2010 r. uhonorowany został Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia pracy artystycznej.

W roku 2013 Rada Programowa X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w uznaniu zasług i dorobku artystycznego przyznała artyście Honorowe Wyróżnienie Złoty Liść Retro 2013 za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W czerwcu br. otrzymał I miejsce w Konkursie "Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego" w kategorii AKTOR w województwie pomorskim.

Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Ewelina Wojciechowska - sopran

Znakomita śpiewaczka młodego pokolenia. Solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Artystka obdarzona rzadkim gatunkiem głosu predysponującym ją do wykonywania dramatycznych partii operowych. Debiutowała na scenie Opery Bałtyckiej, z którą związana jest do dziś. Do najważniejszych ról wykonywanych na scenie należą: Halka w operze "Halka" S. Moniuszki, Lady Makbet w operze "Makbet" G. Verdi'ego, Aida w operze "Aida" G. Verdi'ego, Santuzza w operze "Cavalleria Rusticana" P. Mascagni'ego. Inne partie w repertuarze artystki to: Abigail w operze "Nabucco" G. Verdi'ego, Tosca w operze "Tosca" G. Puccini'ego i Turandot w operze "Turandot" G. Puccini'ego. Występuje w kraju i za granicą.


Marek Tynda - aktor

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. W latach 2001-2008 aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Aktualnie aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Ważniejsze role: Steve w "Tramwaju zwanym pożądaniem" (reż. W. Rubin), Modest w "Z twarzą przy ścianie" ( reż. M. Strzępka), Kursant w "Plastelinie" (reż. G. Wiśniewski), Howard w "Księżycu nad Bufalo" (reż. A. Orzechowski), Danny w "Motortown" (reż. G. Kania), Mężczyzna w "Orgii" (reż. W. Rubin), Henryk w "Nie - boskiej komedii" (reż. A. Nalepa), Red w "Stalkerze" (reż. J. Roszkowski), Adam/Ewa w "Ciałach obcych" (reż. K. Kowalski).

Nagrody i wyróżnienia:
- VI Festiwal Prapremier w Bydgoszczy - nagroda jury za rolę Danny'ego w przedstawieniu "Motortown" Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy (2007);
- XI Festiwal Prapremier - honorowe wyróżnienie za rolę Adama/Ewy w spektkalu "Ciała obce" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2012);
- Nagroda Teatralna Miasta Gdańska za rolę Adama/Ewy w spektaklu "Ciała obce" w Teatrze Wybrzeże (2013);
- Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Adama/Ewy w przedstawieniu "Ciała obce" w Teatrze Wybrzeże (2013).


Jacek Szymański - tenor
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.

W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko - Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdański.

Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.

Twórca i dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", w ramach którego zajmuję się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.

W roku 2002, ogłoszonym "Rokiem Moniuszkowskim", brał udział w archiwalnym nagraniu opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery Maria Fołtyn).

W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". W 2006 roku "Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską" otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Powiatu Łomżyńskiego nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego.

W roku 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL "za wkład w rozwój powiatu Łomżyńskiego". W roku 2009 wziął udział w realizacji opery "Ariadna na Naxos" R. Straussa, w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał muzyczny MEZZO.

W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji Jubileuszowej XX edycji Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża" odznaczył Jacka Szymańskiego medalem "Zasłużony dla kultury polskiej". W tym samym roku otrzymał stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.


Więcej informacji: www.teatrotwarty.pl
Patronat honorowy:
J.E. ks. Abp. Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański
Mecenat:
Miasto Gdańsk - dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Fundacja Stefczyka

Sponsor strategiczny:
Kasa Stefczyka

Partner:
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Współpraca redakcyjna:
Radio RMF Classic

Patronat medialny: trojmiasto.pl
TVP Historia

Organizator główny:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku www.teatrotwarty.pl; dariuszwojcik@teatrotwarty.pl

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25, 15 zł
Bilety w cenie 25 PLN (pierwsze miejsca) i 15 PLN (drugie miejsca) do nabycia w kasie Dworu Artusa w Gdańsku.
Rezerwacja biletów: tel. 608 253 928 oraz 501 179 563