stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na kolejne spotkanie filozoficzne w ramach projektu "Wszystko jest filozofią - edycja II".

w każdy poniedziałek (do 30.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Gościmy wraz z Teatr Gdynia Główna

dr Michała Ecksteina - fizyka i matematyka pracującego w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej na Uniwersytecie Gdańskim. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Jest członkiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliskim współpracownikiem ks. prof. Michała Hellera. Prywatnie, mąż biolożki Oli, tato Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.

WOLNOŚĆ W ŚWIECIE KWANTÓW
Przeczące intuicji i zdrowemu rozsądkowi implikacje mechaniki kwantowej frapują filozofów już od ponad 80 lat. Szczególne kontrowersje wzbudza istnienie tzw. stanów splątanych, w których to jedna cząstka zdaje się natychmiast wiedzieć co czyni jej partner, choćby był on na drugim krańcu Wszechświata. Głośna debata Alberta Einsteina z Nielsem Bohrem w 1935 roku poświęcona temu zagadnieniu zdawała się abstrakcyjna i czysto akademicka. Jednak prawie 30 lat później John Steward Bell odkrył pewną prostą nierówność spełnioną w mechanice klasycznej, a łamaną w mechanice kwantowej. Od tego czasu łamanie nierówności Bella zaobserwowano w wielu eksperymentach, przyznając rację Bohrowi. Czy jednak Einstein na pewno się mylił? I co ma z tym wspólnego nasza wolna wola?

Data: 21.11.2018 (środa)
Godzina: 18:30-20:00
Miejsce: Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1

O projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja II"
"Wszystko jest filozofią - edycja II" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

*Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.*

Organizator
Gdynia - Moje miasto! Cafe Księgarnia Vademecum

Partnerzy
Gdyńskie Centrum Kultury Gdyńskie Centrum Filmowe Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie Muzeum Miasta Gdyni Teatr Gdynia Główna Tygodnik Powszechny

Patroni
TVP Kultura Trojmiasto.pl Teologia Polityczna Filozofuj Copernicus Center Press www.ccpress.pl Machina Myśli Centrum Praktyki Stoickiej Gdyńska Strefa Kultury Metropolitalna Karta do Kultury Centrum Aktywności Seniora