stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wolny Związek Zawodowy - Joanna Rusinek i Filip Kalkowski

sty 24

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 49 zł
Kup bilet
mar 1

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
Kup bilet
Wolny Związek Zawodowy - Joanna Rusinek i Filip Kalkowski


Dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zaprasza na otwarcie wystawy. W programie koncert flamenco w wykonaniu Michała Czachowskiego i Dobrosława Filipa.


Wernisaż wystawy 16. 12. 2009 r. godz. 18.00

Wystawę można oglądać do 10. 01. 2010 r. od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-18.00.


Joanna Rusinek: "Maluję, bo to karma dla zmysłów, dzięki temu poznaję, odkrywam, wpatruję się w siebie, w relacje między mną a światem, między ludźmi. Jest to wentyl, który daje ujście emocjom... tak jak taniec, czy inna forma sztuki. W życiu nie potrafię z wielu rzeczy rezygnować, podobnie jest w malarstwie. Dlatego ciągle poszukuję odpowiedniej dla siebie formy, sposobu na wyartykułowanie myśli poprzez kolor czy kształt. Szukam języka, który mnie określi, umiejscowi w świecie. Wszystko, co pojawia się na obrazie jest konsekwencją emocji, nastrojów, radości, smutków, dla których szukam formy, staram się je określać."


Filip Kalkowski: Maluję kadry rzeczywistości, które sam reżyseruję. Jest to mój komentarz do tego, co się nam trafia w życiu. Raz pokazuję to co denerwuje, innym razem to co uspakaja. Maluję obrazy, żeby w zasadzie, pocieszyć siebie i oglądającego. Znaleźć sens życia. Pokazuję równie często bezsens tego co widzę dookoła. Interesuje mnie świat i jego wszystkie strony. Dlaczego realizm? Lubię, zawsze uwielbiałem takie malarstwo, ale nie chcę na nim poprzestać. Dążę do połączenia świata malowanego na obrazach ze skrótowym językiem plakatów, które powstają równolegle w mojej pracowni. Już mnie to korci...


Koncert w ramach wernisażu wystawy:


Michał Czachowski - Występował razem z takimi wielkimi muzykami flamenco jak: tancerze Eduardo el Clavijo, Teo Barea, Carlos Troya i Maite Saez, cajonista Ricardo Espinosa, flecista Domingo Patricio, gitarzyści Rafael Cortés, Gerardo Nunez, Rafael Cuen Garibi czy wirtuoz instrumentów perkusyjnych Pierluca Pineroli, mistrz lutni oud Hani Naser z Jordanii, oraz mistrzami muzyki indyjskiej: tancerz Pratap Pawar, sitarzysta Avaneendra Sheolikar, tablista Sandesh Popatkar, Sukhvinder Singh, znakomity śpiewak Prasad Khaparde, lutnista Hani Naser z Jordanu oraz indyjski wirtuoz skrzypiec L. Subramaniam. W roku 2004 oraz 2005 Michał Czachowski został wybrany przez czytelników pisma "Gitara i Bas" najlepszym gitarzystą flamenco. Jego autorski album Indialucia został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku - Folk/Etno.


Państwowa Galeria Sztuki

Ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10/12,

Tel. 58 551 06 21, www.pgs.pl