stat
Impreza odwołana

World Reggae Night: Chutir Opinie (2)

lip 13

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 49 zł
Kup bilet
paź 20

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120-180 zł
Kup bilet
CHUTIR (Polska) - ukraińska kapela folkowa

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Zespół powstał pod koniec 1996 roku w Gdańsku. Słowo "Chutir" oznacza małą wioskę stworzoną przez XVII - wiecznych chłopów ukraińskich, zmuszonych przez rosyjskich i tureckich najeźdźców do opuszczenia swoich rodzinnych domów . Poznanie genezy nazwy kapeli pozwoli każdemu dokładniej zrozumieć korzenie członków zespołu, których to ojcowie, w powojennym okresie zawirowań historycznych, zostali odseparowani od swoich rodzinnych ziem, rodzinnej kultury i języka..

Od początku istnienia członkowie Chutiru zajęli się gromadzeniem pieśni i melodii ludowych z Regionu Przemyskiego. W ciągu roku udało im się zebrać około 50-ciu skazanych na zapomnienie utworów. Efektem pracy było ukazanie się na początku 1999 roku kasety "Po Dawniomu", zawierającej wybrane utwory tego regionu. Zarejestrowany materiał spotkał się z dużym zainteresowaniem odbiorców, w tym także innych zespołów folkowych korzystających z ukraińskiego folkloru.

W 1999 r. Chutir skierował swe zainteresowania w stronę muzyki ukraińskich Karpat tj. regionów Bukowiny i Zakarpacia. Korzystając z archiwalnych materiałów etnograficznych zespół zarejestrował nowy program różniący się znacznie od poprzedniego zarówno pod względem charakteru muzyki jak i interpretacji.

W 2002 r. Chutir wydał trzecią płytę "Cycata Hanka", będącą uwieńczeniem dotychczasowej działalności. W większości autorskie utwory oparte na folklorze ukraińskim podbiły publiczność w Polsce, stając się przebojami wśród ukraińskiej młodzieży, chętnie słuchanymi i porywającymi do żywiołowej zabawy.

Muzykę Chutiru charakteryzuje przede wszystkim spontaniczność, żywioł i melodyjność wielogłosowych chórów. Perfekcyjnie wykonywana podczas koncertów, porywa do szalonej zabawy młodzież oraz dostarcza wielu wrażeń starszym słuchaczom, którzy szczególnie lubią melodyjne dumki oraz pieśni ukraińskich kozaków.

Inspiracje muzyczne członkowie zespołu czerpią z wielokulturowego pogranicza Zachodniej Ukrainy, stanowiącego niewyczerpalne źródło pieśni i melodii ludowych. Są wśród nich pieśni obrzędowe, weselne, liryczne dumki, niejednokrotnie skłaniające do głębokiej zadumy oraz dynamiczne melodie taneczne -wykonywane z niezwykłą ekspresją podobają się szczególnie młodej publiczności, spontanicznie podrywanej do żywiołowego tańca podczas koncertów. Jak twierdzą sami członkowie zespołu, ich muzyka często znacznie różni się od oryginalnych wykonań i jest jedynie dowolną interpretacją folkloru ukraińskiego opartą na własnych odczuciach i intuicji, ponieważ tworzona jest w oderwaniu od źródeł własnej kultury i tradycji. Na ostatniej płycie "Cycata Hanka" jako autor słów i muzyki części utworów ujawnił się Bohdan Kantor - lider zespołu.

Chutir jest zdobywcą m.in.:
- III miejsca na Festiwalu Muzyki Ludowej EUROFOLK '99,
- I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej FOLKOPRANIE 2001r.,
- dwukrotnym zdobywcą I nagrody na Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym w Gdańsku,
- dwukrotnym finalistą konkursu "Nowa Tradycja" organizowanego przez II Program Polskiego Radia w Warszawie.

Zespół gościł na ważniejszych ukraińskich imprezach muzycznych takich jak Łemkowska Watra w Żdyni, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Festiwalu Mniejszości Narodowych w Gdańsku, a także realizował koncerty dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W 2002 roku zespół reprezentował Polskę na Ogólnoświatowym Zjeździe Ukraińców w Kijowie, dając tam serię koncertów.

Chutir koncertował w Polsce, Ukrainie, Czechach, Estonii, Litwie. Obecnie zespół pracuje nad wydaniem pierwszego w historii dwupłytowego albumu pt: "Chutir live - Crazy Cossacks Super Reggae", na którym znajdą się zarejestrowane na żywo koncerty z Radia Gdańsk oraz Koncertu' Serce za Serce' zrealizowanego dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza.

Skład zespołu:
Bohdan Kantor - akordeon, śpiew solo
Piotr Harhaj - kobza, gitara, spiew
Marzena Sikała - skrzypce
Piotr Kukowski - trąbka
Bogdan Werbowy - perkusja
Orest Michalik - bas, śpiew
Andrzej Kuźmicz - bębny, bongosy, śpiew
Bogdan Wołoszakiewicz - bas, realizator dźwięku, kierowca


Fonografia:
1999 - "Po-dawniomu" - folklor Regionu Przemyskiego
2000 - "Skyrta Sina" - folklor huculski, Bukowiny i Zakarpacia
2002 - "Cycata Hanka" - własne kompozycje tworzące folk ukraiński