stat
Impreza już się odbyła

Wörner, Kiedaisch, Walentynowicz

1 marca o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się koncert z udziałem znakomitych wykonawców muzyki współczesnej i form improwizowanych - Franka Wörnera, Stuttgart (bas/baryton), Michaela Kiedaisch, Freiburg (perkusja) oraz gdańskiej pianistki Małgorzaty Walentynowicz (fortepian).

paź 13

niedziela, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
kwi'25 7

poniedziałek, g. 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Na koncercie wystąpią także studenci Akademii, którzy w dniach 28.02-1.03 wezmą udział w warsztatach improwizacji pod kierunkiem zaproszonych muzyków z Niemiec. Usłyszymy kompozycje Gordona Monahana, Clemensa Gadenstättera i Dietera Macka jak również interpretacje partytur graficznych Earle Browna, Christiana Wolfa i Corneliusa Cardew. W programie znajdzie się także bardzo rzadko wykonywany utwór Johna Cage'a "Imaginary Landscape no. 4" na 12 radioodbiorników. "Akademia Muzyczna chce w ten sposób przyłączyć się do światowych obchodów Roku Cage'a - 100 rocznicy urodzin" - mówi Prorektor uczelni Prof.Olczak, który opiekuje się projektem.

Frank Wörner (bas-baryton)
Studiował muzykę i śpiew w Hochschule für Musik, Stuttgart i muzykę dawną w Schola Cantorum w Bazylei. Występował w teatrach operowych Niemiec, Włoch i Ameryki Południowej. Jest znanym i cenionym wykonawcą oratoriów i pieśni. Posiada również bogaty repertuar klasyczny. W ostatnich latach coraz częściej wykonuje dzieła muzyki współczesnej. Pracował z takimi zespołami, jak Ensemble Contrechamps z Genewy, Ensemble Recherche, Klangforum Wien i Ensemble Modern, Neuve Ensemble i Kammerensemble Berlin. Był solistą podczas renomowanych festiwali muzycznych - Festiwalu Warszawska Jesień, Ultraschall, Gaudeamus Musik Week i Maerz Musik. Wykłada na Akademiach w Saarbrücken i Stuttgardzie. Prowadził kursy mistrzowskie w Warszawie, Łodzi i w Paryżu i Wyższej Szkole Muzycznej w Grazu i Harvard University.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Michael Kiedaisch (perkusja)
Studiował w Hochschule für Musik, Stuttgart. Zaowocowało to aktywnością w zespołach jazzowych wspólnie z Bernd Konradem, Clausem Stötterem. Jednocześnie współpracował z zespołami muzyki współczesnej Ensemble Avance, Percussionensemble Stuttgart, den Ensembles Piano & Percussion, gelberklang i Surplus. Próbuje łączyć muzykę wspołczesną z improwizowaną i jazzem. Interesuje go skomponowana improwizacja i współpraca z improwizującymi kompozytorami - Mike Svoboda, Stefano Scodanibbio, Michael Riessler, Scott Roller. Prowadzi aktywną działalność koncertową również jako perkusista w klasycznych orkiestrach: Solistenensemble der Orchesterakademie Hambg, Kammerorchester Stuttgart, Philharmonie Stuttgart, Radiosinfonieorchester Stuttgart, Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz. Jest wykładowcą Uniwersytetu Witten-Herdecke i Akademii Muzycznej w Stuttgardzie. Jest dyrektorem artystycznym i założycielem EUROJAZZ-Festival w Überlingen am Bodensee.

Małgorzata Walentynowicz (fortepian)
Laureatka I nagrody 37. edycji "Gaudeamus Interpreters Competition" w Amsterdamie (2009, Holandia) i I nagrody w konkursie "The Yvar Mikhashoff Trust for New Music" Buffalo, New York (2010, USA). Za interpretacje utworów muzyki współczesnej otrzymała także nagrodę "Stipendienpreis" przyznaną podczas "43. Ferienkurse für Neue Musik" w Darmstadt (Niemcy), Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, Pomorską Nagrodę Artystyczną i Nagrodę Gazety Wyborczej "Sztorm 2009". Występowała w wielu krajach Europy m.in. na Festiwalu Muzyki Współczesnej "Klangspuren" w Innsbrucku (Austria), Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwalu Muzyki Współczesnej "44. Ferienkurse für Neue Musik" w Darmstadt (Niemcy), 53.Festiwalu "Warszawska Jesień", 30. Festiwalu Spaziomusica w Cagliari (Włochy). Na zaproszenie Festiwalu Wratislavia Cantans wzieła udział w Europejskim projekcie MUSMA 2011. Współpracuje z zespołami LUX:NM Berlin, Ensemble Garage Köln i Thürmchen Ensemble Köln.