stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Założony w 2012 roku nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance". Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock'n'rollowym a praźródłem tej muzyki.

lis 28

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 1

niedziela, g. 18:00

bilety 40 zł
Kup bilet
Stylistycznie miesza się tu blues z muzyka indian, muzyka psychodeliczna z muzyką ludojadów z Paupi Nowej Gwineii bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Aktualnie zespół nagrał płytę z utworami gospel w swojej aranżacji, która ukazała się w czerwcu 2013 pod tytułem "Trees Against The Sky".

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Skład:
Mewa Chabiera - wokal
Raphael Rogiński - gitara
Paweł Szpura - perkusja
Ola Rzepka - organy

"Raphael Rogiński powinien mieć policyjny dozór. Minister Kultury powinien nałożyć go na tego gitarzystę, by ten jak najszybciej wszedł do studia i rejestrował, w jak najlepszych warunkach, swoje kolejne muzyczne projekty. Wydawało mi się, że przywykłem do tego, że Rogiński jest dobry. Myślałem, że tego wieczoru, na Chłodnej25, wiele mnie nie zaskoczy. Jednak, jak za każdym razem, Raphael po kilku dźwiękach, brutalnie przypomniał wszystkim zgromadzonym (jak zawsze, w nadkomplecie), że jest bardzo, bardzo, bardzo dobry!

Drugą część koncertu (...) wypełniły pieśni, głównie z repertuaru Blind Williego Johnsona - tego samego pieśniarza i kaznodziei, którego muzyka była pretekstem do słynnego koncertu "Bluesowa Orgia Nadziei", który odbył się w tym samym miejscu, na początku roku. (...) Muzyka Blind Williego znów zyskała nowe oblicze. Tak jak podczas "Orgii..." było - jak sama nazwa wskazuje - żywiołowo, tanecznie, energicznie - wczoraj, panował bardziej refleksyjny, skupiony, religijny wręcz nastrój. Zabrzmiały pieśni "Nobody's fault but mine", "Death don't have no mercy", "Keep your lamps trimmed and burning" i "I know his blood can make me whole".

Źródło: Jazzarium.pl, Kajetan Prochyra

"W kwartecie z Mewą Chabierą (śpiew), Olą Rzepką (organy) i Pawłem Szpurą (perkusja) Rogiński gra kompozycje oparte o/odwołujące się do tradycyjnego bluesa i indiańskich pieśni. Eksponują one transowy charakter, określony przez gęsty, barwny i melodyjny rytm, psychodeliczne frazy klawiszy i precyzyjną, ale natchnioną grę gitary. W rękach trójki instrumentalistów te utwory nieustannie wibrują i wciągają hipnotyzującą siłą, a śpiew Mewy Chabiery nadaje im gorzkiego, melancholijno-bojowego wymiaru. Mewa śpiewa najlepiej, gdy śpiewa głośno i mocno, jej niski, silny głos robi potężne wrażenie, to wyjątkowa w Polsce ekspresja".


"Po genialnym grudniowym koncercie w warszawskim Pardon, To Tu, Wovoka to najbardziej przez nas oczekiwany krajowy debiut nowego roku."

www.youtube.com/watch?v=PsUKt1mfB1E
www.youtube.com/watch?v=lcru57uJcH8
www.youtube.com/watch?v=v3VexMKtWxg

Willa FSC: 12.09
start: 20:00
wstęp 10 zł na rezerwację / 15zł w dniu koncertu
wiecej informacji na: www.facebook.com/willaFSC

rezerwacje: sopotcentralny.fundacja@gmail.com