stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na następne spotkanie z cyklu "Wpływowi Goście". Kto tym razem będzie u nas gościł? Barista. Słowo nie kojarzone jeszcze przez wszystkich. Ważne jest, że za tym słowem stoi człowiek, który parzy kawę - i to jaką!

gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
sty 3

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zawodową przygodę z kawą zaczął 4 lata temu. Dawno? Niedawno? Ludzie, którzy przychodzą do Palarni Kawy Kawana w Gdańsku Wrzeszczu mówią, że parzy najlepszą kawę na świecie. Wniosek z tego taki, że 4 lata wystarczyły, by w parzeniu kawy dojść do perfekcji. - Rzeczywiście czuję, że dużo w tej kwestii umiem, ale jeśli przyjmiemy, że perfekcja to absolutny ideał i posiadanie stu procent wiedzy i umiejętności w jakimś temacie, sporo nauki jeszcze przede mną - śmieje się barista Mariusz "Maniek" Bulak.

Jego zdaniem droga do bycia "kawowym mistrzem" przebiega tak samo jak doskonalenie w każdej innej dziedzinie. - Kiedy zaczynasz przez pierwsze kilka czy kilkanaście dni uczysz się podstaw. Potem zaczynasz długą drogę codziennego zbierania doświadczenia, testowania, próbowania, popełniania mniejszych i większych błędów - twierdzi Maniek, który to codzienne zdobywanie doświadczenia przedkłada na kursy i szkolenia. - Nic nie daje takiej wiedzy i umiejętności jak codzienna praca z kawą. Żaden kurs nie nauczy tyle, co własne eksperymenty i obcowanie z klientami, gośćmi kawiarni.

Co robi, kiedy słyszy: "Poproszę dobrą kawę"? - "Dobra" dla każdego oznacza co innego, dlatego zaczynam od pytania: ma być czarna czy biała? Potem przychodzi czas na bardziej szczegółowe pytania dotyczące smaku czy intensywności - tłumaczy Mariusz Bulak. Końcowy efekt zależy od wielu kwestii, przede wszystkim jakości samych ziaren z danej paczki kawy, ale także sposobu i czasu parzenia oraz umiejętności baristy.

Maniek, który sam pije kilka (2-6) filiżanek kawy dziennie (espresso lub z "mlekiem" roślinnym), miłośnikom kawy poleca picie espresso, cappuccino czy innych napojów kawowych w dobrych kawiarniach. Dobrych, czyli takich, które mają świetne ziarna z najlepszych palarni, dobre maszyny i baristów z pasją i umiejętnościami. - W warunkach domowych polecam natomiast kawę z urządzeń przelewowych: ekspresów, aeropressów, chemexów - mówi Maniek. - Nie są zbyt kosztowne, ich obsługa nie jest skomplikowana i zajmuje znacznie mniej czasu niż perfekcyjne opanowanie pracy z profesjonalną maszyną w kawiarni.

Plan na ten dzień:

1. Od 12.00, kawa serwowana z ekspresu przelewowego Moccamaster oraz ogólne informacje jakie smaki i aromaty możemy znaleźć w ziarnach z poszczególnych regionów.
2. Od 13.00, metody alternatywne: SYFON - co się dzieje w trakcie parzenia i jakie kawy warto parzyć w syfonie.
3. Od 14.00, metody alternatywne: CHEMEX, DRIPPER - sposób parzenia i receptura.
4. Od 15.00, metody alternatywne: AEROPRESS - sposób parzenia i receptura.
5. Od 16.00, ROCKET - parzenie metodą ciśnieniową, przygotowywać będziemy podstawowe napoje takie jak: espresso, doppio, macchiato, cappuccino, flat white/cortado, latte oraz americano.

Zapraszamy wszystkich kawoszy na spotkanie z Mariuszem "Mańkiem" Bulakiem do Galerii Bałtyckiej już 13.10 (sobota) w godzinach 12-17.

Nie może Ciebie zabraknąć! Jesteśmy na poziomie -1.