stat
Impreza już się odbyła

Wprowadzenie do historii cyfrowej

We wtorek 18. czerwca o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się premiera publikacji Marcina Wilkowskiego pt. "Wprowadzenie do historii cyfrowej". Autor podejmuje w niej problematykę badań historycznych w Internecie, także w perspektywie otwartości instytucji kultury, wiedzy i pamięci typu GLAM (galleries, libraries, archieves, museums) oraz tworzenia oddolnych archiwów. Zapraszamy do dyskusji o wolnych zbiorach dziedzictwa kulturowego.

Internet, media społecznościowe, nowe formy komunikacji to przestrzeń, która powoli staje się obiektem badań historycznych. Ważne wydarzenia polityczne i zjawiska społeczne odbijają się, a niekiedy nawet rozwijają w Internecie, dlatego badacze społeczni nie mogą pozwolić sobie na ignorowanie tej sfery.

Autor w swojej publikacji pisze o Internecie w kontekście pracy naukowca a szczególnie historyka. Prezentuje nowoczesne strategie instytucji pamięci (GLAM), gwarantujące każdemu wolny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów dziedzictwa kulturowego. Zwraca uwagę na problem dziedzictwa cyfrowego oraz metodologicznych, technicznych i prawnych barier w jego badaniu. Pisze m.in. o problemie dostępu do starego oprogramowania, nietrwałości cyfrowych nośników, wyzwaniach związanych z autentycznością źródeł cyfrowych i skalą ich wielkości.

Porusza również ważne nie tylko dla historyków nowe zjawiska związane z amatorską, oddolną działalnością archiwalną. Podejmuje temat prawa autorskiego, które w jego ocenie jest w większości przypadków hamulcem dla rozwoju projektów digitalizacyjnych i barierą w dostępności zbiorów cyfrowych m.in. w celach naukowych i badawczych.

Publikacja, której wydawcą jest Instytut Kultury Miejskiej, powstała w ramach prowadzonych przez IKM programów Obserwatorium Kultury i Medialab.

Dopełnieniem publikacji podręcznika Marcina Wilkowskiego będzie organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach działań Koalicji Otwartej Edukacji seminarium otwartościowe dla przedstawicieli instytucji kultury. Planowane są także warsztaty poświęcone tej tematyce oraz projekty związane z wykorzystaniem nowych form komunikacji w promocji dziedzictwa.


Marcin Wilkowski jest uczestnikiem programu doktorskiego Katedry Socjologii w Colegium Civitas oraz twórcą portalu Historia i Media (historiaimedia.org). Pracuje w Fundacji Nowoczesna Polska, współpracuje z Ośrodkiem Karta w ramach projektu Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL). Zainicjował i organizuje polskie edycje THATCamp, spotkania i warsztaty dla wszystkich zainteresowanych obecnością humanistyki w Internecie oraz otwartością edukacji i instytucji kultury.

Podręcznik "Wprowadzenie do historii cyfrowej" zostanie udostępniony online 18 czerwca na stronach Instytutu Kultury Miejskiej. Jego treść będzie mogła być swobodnie wykorzystywana na zasadach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach. Książka zostanie opublikowana w standardowych formatach czytnikowych (pdf, epub, mobi).