stat
Impreza już się odbyła

Wystawa została przygotowana w 2018 roku przez Muzeum Miejskie Wrocławia we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Począwszy od 6 lipca 2019 r. ekspozycja gościć będzie w Gdańsku - w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 - i pozostanie tu do 29 września 2019 r. Później zaś pojedzie w dalsze tournée do Krakowa i prawdopodobnie do Pragi.

8 listopada - 29 grudnia 2024, g. 19:00

Wstęp wolny

9 listopada 2024 - 10 stycznia 2025, g. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Średniowieczne miasto najlepiej poznaje się poprzez przedmioty, wydobyte z ziemi i opracowane przez archeologów. Dzięki współpracy muzealników, gdańszczanie i turyści zwiedzający gród nad Motławą będą mogli zobaczyć wystawę "Wrocławski Nowy Targ" w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. A jest co oglądać, bo ta unikatowa kolekcja składa się z aż 687 zabytków.

Eksponaty pochodzą z wrocławskich wykopalisk, odnaleziono je podczas prowadzenia badań archeologicznych w latach 2010-2012. Największe wrażenie robią zabytki z czasów książąt piastowskich i późniejszego panowania czeskiego: złote pierścionki z XII i XIII wieku oraz srebrne zawieszki z XI w. Interesującym znaleziskiem jest poliptyk, czyli woskowe tabliczki związane razem na kształt książeczki (na wosku zapisywano niegdyś notatki); mimo upływu czasu na pergaminowych okładkach zachowały się dawne malunki.

Elementem wystawy jest także plakieta pielgrzymia z sanktuarium w Trzebnicy, datowana na przełom XIV/XV w., przedstawiająca świętych Jadwigę i Bartłomieja.

Co ciekawe, do naszych czasów zachowały się fragmenty materiałów bawełnianych i jedwabnych sprzed 800 lat. A stało się tak dzięki... śmieciom i odpadom organicznym pochodzącym z targu i miejscowych kloak. Zgromadzone pod ziemią odchody zadziałały niczym konserwanty, zabezpieczając tkaniny przed rozpadem.

Wśród archeologicznych skarbów znajdują się również średniowieczne plombownice - narzędzia służące do zaciskania ołowianych plomb na miękkich materiałach, takich jak sukno. Służyły one rzemieślnikom do znakowania towarów, na podobnej zasadzie jak współczesne znaki jakości i certyfikaty.

Przeczytaj także