stat
Impreza już się odbyła

Wrzesień 1939 w niemieckiej propagandzie

13 września - 10 października 2024

Wstęp wolny

3 września - 18 października 2024

Wstęp wolny
"Wrzesień 1939 w niemieckiej propagandzie" to temat kolejnej wystawy w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, zorganizowanej w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja przedstawia oryginalne wydawnictwa opublikowane w III Rzeszy w latach 1939-1940, które po raz pierwszy zostaną udostępnione publiczności. W czasach PRL-u znajdowały się one na listach tzw. prohibitów.

Propaganda wojenna odegrała wielką rolę podczas obu wojen światowych XX wieku. Wykorzystywały ją do swoich politycznych celów wszystkie walczące państwa. Szczególnie agresywna okazywała się jednak w przypadku reżimów totalitarnych.

Niemieckie książki i czasopisma przedstawiały własny obraz "zwycięstwa w Polsce". Meldunki dowództwa sił zbrojnych, reportaże dziennikarzy, wspomnienia żołnierzy, teksty literackie i informacje prasowe tworzą historię odmienną od znanej z polskiej tradycji. Nieprawdziwą, ale przekonywującą słowem i obrazem, tworzoną przez prozaików i poetów, piewców militarnej wielkości Niemiec.

Niewiarygodne odwrócenie ról agresora i ofiary widać wyraźnie począwszy od słynnego przemówienia Adolfa Hitlera w Reichstagu z 1 września 1939 roku. A jednemu ze podstawowych tematów ówczesnej propagandy - kwestii cierpień ludności niemieckiej w Polsce sądzone będzie nadspodziewanie długie trwanie...

Wystawa będzie czynna od 3 września 2009 roku w starym gmachu Biblioteki Gdańskiej PAN przy ul. Wałowej 15 (ekspozycja otwarta dla zwiedzających w poniedziałki, wtorki i czwartki od 9.00 do 18.00, w środy i piątki od 9.00 do 15.00).