stat
Impreza już się odbyła

15 lutego - 31 grudnia 2024, g. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Program:
26 sierpnia ( poniedziałek)- Poznajmy się, zapraszamy na kawę
- O godz. 16:00 otwieramy wrzeszczańską bibliotekę pod gołym niebem - w Parku De Gaulle'a można będzie pożyczyć, zabrać lub zostawić własną książkę szukającą czytelnika; będzie też można poczytać w wygodnym leżaku.

- 3city Boardgamers zapraszają od 16:00 na maraton gier planszowych - zaproszeni są wszyscy niezależnie od wieku i doświadczenia.

- Od godz. 16:00 gromadzimy młodszych i starszych czytelników wokół uszatego fotela, na którym zasiądą specjalni goście. Ulubione bajki czytać będą Aleksandra Dulkiewicz, Daniel Stenzel, Ewa Lieder, Małgorzata Chmiel i Hanna Borowska Warchoł.

27 sierpnia (wtorek)- Dzień Samorządności
- Na godzinę 16 zaprosiliśmy Radnych Miejskich i Radnych Dzielnicy Wrzeszcz Górny - liczymy, że pomimo napiętych grafików zwarci i gotowi stawią się aby odpowiedzieć na pytania wrzeszczan. Kto przyjdzie niech zostawi także ślad na tablicy życzeń i trosk- przekażemy listę radnym jako drogowskazy na najbliższą kadencję.

- Również o 16:00 Beata Rzysko-Wójcik i Izabella Posłuszny zapraszają towarzyszące rodzicom dzieci na warsztaty tworzenia kwiatów z papieru pod hasłem "Obudź wyobraźnię".

- O godzinie 20, kiedy zacznie zmierzchać, wyświetlimy pod gołym niebem film "Kryptonim Inspirator" o Lechu Bądkowskim - po projekcji spotkamy się z jego córką Sławiną Kosmulską.

28 sierpnia (środa)- Wrzeszcz Kreatywny
Dzień działania twórczego rozpoczną otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży, które od godz. 11:00 do 13:00 prowadzić będą Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko" oraz Centrum Aktywizacji i Integracji "Glanik".

- O godz. 13:00 zajęcia z decoupage poprowadzi El-Deco Elżbieta Kawska.

- Od 14:00 Świetlica Collective Space zaprasza na kreatywne warsztaty z tworzenia kolaży.

- O godz. 17:00 rozpoczną się zajęcia Małgorzaty Tremiszewskiej - teatralne zabawy improwizowane.

29 sierpnia (czwartek) - Wrzeszcz z Historią w tle
- O 16:00 Gdańskie Legendy Jerzego Sampa przypomną uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45.

- O 17:00 W parku De Gaulle'a pojawi się prof. Andrzej Januszajtis z przygotowaną specjalnie na to wydarzenie prelekcją.

- O 19:00 o publikacji "Gdańsk na dawnych pocztówkach. Spacer drugi" opowiedzą jej autorzy - Jan Daniluk i Jarosław Wasielewski.

- O 20:00 Katarzyna i Jakub Szczepańscy zaprezentują pod gołym niebem zbiory Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza.

- Od 16 do 20 Fundacja Palma wsłuchiwać się będzie w indywidualne wspomnienia mieszkańców w ramach projektu - Zrozumieć wrzeszcz. Zachęcamy do podzielenia się swoimi historiami.

30 sierpnia (piątek) - Widoki na przyszłość
- O 16:30 zapraszamy na koncert orkiestry dętej Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu, pod dyrekcją Grzegorza Karłowicza.

- Debatę o możliwościach podniesienia walorów rekreacyjnych terenów dawnego Parku Jaśkowej Doliny rozpoczniemy o 17:00 krótką prezentacją o historii tego miejsca. Gośćmi specjalnymi będą Grzegorz Boros - dzięki którego aktywności zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy przy Jaśkowej Dolinie od 1979 r. podlega ochronie konserwatorskiej oraz prof. Paweł Burkiewicz, który od kilku lat z powodzeniem przywraca mieszkańcom Wrzeszcza możliwość obserwowania miasta i morza z wrzeszczańskich wzgórz oraz Arkadiusz Kowalina, dzięki któremu powstał Jaśkowy Zakątek- publiczny ogród spacerowy przy Jaśkowej Dolinie.

- Dyskusję na temat dostępności wielofunkcyjnych terenów rekreacyjnych, które dawniej stanowił Park Jaśkowej Doliny zamknie zagadnienie Wzgórza Zinglera. Dawniej jedno z głównych wejść do Parku od strony ul. Sobótki zamknięte zostało dla mieszkańców w latach 50. XX w. Szansę na ponowne otwarcie przejścia do parku stanowi nowa inwestycja mieszkaniowa realizowana przez spółkę Yareal Polska - o procesie projektowym i planowanej realizacji opowiedzą architekci tego przedsięwzięcia.

31 sierpnia (sobota)- Mieszkańcy przy Okrągłym Stole
W sobotę od godziny 14 zapraszamy na debaty dotyczące naszej dzielnicy. Wśród przygotowanych tematów proponujemy następujące dyskusje:

-Wrzeszcz Górny i Dolny "połączeni" - dlaczego Wrzeszcz został podzielony, jaki udział ma w tym al. Grunwaldzka i nasyp kolejowy oraz o tym co możemy sobie nawzajem zaoferować w przestrzeni kulturalno -społecznej i nie tylko opowiedzą radni obu dzielnic i mieszkańcy

-Sytuacja powodziowa - czy coś się zmieniło od czasu czerwcowych ulew, po których odbyły się dwie otwarte sesje Rad Dzielnic z udziałem przedstawicieli Wód Gdańskich i Prezydent Miasta

- Co we Wrzeszczu słychać? Czekamy na Państwa propozycje - o ile będzie to możliwe, postaramy się zaprosić osoby, które mogłyby merytorycznie włączyć się do proponowanych dyskusji.

1 września (niedziela)- Piknik Zdrowia i Urody

Tego dnia Park De Gaulle'a wypełnią od godz. 11:00 stoiska specjalistów z zakresu zdrowia i urody. W trakcie wydarzenia można będzie wykonać pomiary ciśnienia krwi, glukozy oraz masy ciała. Udzielane będą bezpłatne porady z zakresu dietetyki, pielęgnacji ciała oraz wizażu.
W trakcie wydarzenia prezentowana będzie także oferta naturalnych kosmetyków i suplementów.

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia promować będzie program Koperta Życia, który dedykowany jest szczególnie gdańskim seniorom. Lokalna restauracja poczęstuje przybyłych m.in. zdrową zupą z soczewicy, smalcem fit z fasoli i ogórkami kiszonymi. Między 12 a 13 Aleksandra Winiarska zaprasza na trening fitness pod gołym niebem.

- Od godziny 11 o dobrą zabawę dla dzieci zadba Fundacja Droga i przyjaciele. Wśród atrakcji przewidziano:
- malowanie buzi
- malowanie brokatowych tatuaży
- 2 zamki dmuchane
- malowanie koszulek i toreb
- tańce animacyjne
- świat układanek (budowle z klocków)
- Yanga