stat

Współmieszkanka

Bezpłatne warsztaty kolażu organizowane w ramach projektu "Otwarty IKM". Jak wiele uwagi przykładamy do codziennie mijanych przestrzeni wokół naszych miejsc zamieszkania? Jakie emocje w nas wywołują? Zapewniają komfort i poczucie bezpieczeństwa, czy raczej nakłaniają do przyspieszenia kroku i ominięcia ich szerokim łukiem? Porozmawiamy o tym, co w danych lokalizacjach sprawia, że są dla nas wyjątkowe, co nam się w nich podoba, a co warto zmienić.

Poruszymy tematy barier architektonicznych, wykluczeń społecznych oraz potrzeb osób neuroróżnorodnych. Zależy nam na poszerzeniu świadomości wśród osób uczestniczących i zwiększeniu wrażliwości na rozmaite potrzeby w naszych społecznościach. Tematem przewodnim warsztatów będzie przekształcanie wybranej okolicy w miejsce inkluzywne i niewykluczające niczyich potrzeb. Osoby uczestniczące zachęcamy do nadesłania 2-4 zdjęć przestrzeni, z którymi czują więź. W przypadku braku możliwości lub chęci przesłania własnych zdjęć dostępna będzie pula gotowych wydruków do wykorzystania. Warsztaty będą składały się z dwóch części. Prezentacja + omówienie zdjęć i dyskusjaNa początku spotkania omówimy najbardziej problematyczne aspekty, spotykane w przestrzeni publicznej. Po krótkiej prezentacji przedstawimy wydrukowane zdjęcia i opowiemy, dlaczego dane miejsca są dla nas ważne. Porozmawiamy też o kwestiach wymagających zmian i możliwej adaptacji przestrzeni, tak by była dostępna dla jak najszerszej liczby mieszkańców.

Tworzenie kolażuPo krótkiej przerwie puścimy wodze fantazji i wykorzystując technikę kolażu analogowego przejmiemy inicjatywę. Przy pomocy szerokiej gamy dostępnych materiałów sami dokonamy poprawek. Na podstawie wcześniej wykonanych i wydrukowanych zdjęć i wniosków wyciągniętych z dyskusji oswoimy otaczające nas miejsca i nadamy im nowe znaczenie. Charakter kolaży może być w pełni abstrakcyjny. Prace, które powstaną w trakcie warsztatów będzie można zabrać do domu.
Współmieszkanka to projekt skupiający się na poszerzaniu świadomości o barierach architektonicznych, wykluczeniu z użytkowania przestrzeni publicznych oraz na pobudzaniu aktywności społecznej. Od osób uczestniczących nie jest wymagana umiejętność robienia zdjęć i wykonywania kolaży.

Zapraszamy "Edycja programu Otwarty IKM finansowana z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura - Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych".
paź 4

piątek, g. 11:00 - 13:00

Wstęp wolny

w każdy wtorek (do 05.11), g. 17:00

Wstęp wolny