stat
Wydarzenie już się odbyło

Wstręt i obrzydliwości na konferencji

Obrzydliwe jedzenie, kulturowe tematy tabu i brzydka cielesność - różne aspekty wstrętu podejmą kulturoznawcy, filmoznawcy i antropolodzy kultury podczas konferencji 1-2 czerwca 2015 r. w SWPS. Początek w poniedziałek o godz. 10.30 w siedzibie przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie. Dla słuchaczy wstęp wolny.

paź 2-3

środa - czwartek

Trojmiasto
bilety 1299 - 4599 zł
paź 7-8

poniedziałek - wtorek, g. 08:35

Gdynia,
Wstęp wolny
Co oznacza termin "obrzydliwe"? Co wywołuje w nas obrzydzenie i dlaczego tak się dzieje? Organizatorzy konferencji "A fe! Społeczno-kulturowe konteksty wstrętu i obrzydliwości" zachęcają do udziału w spotkaniach dotyczących współczesnej kultury jedzenia, spędzania wolnego czasu, podróżowania, poznawania obcych kultur etc. Wydarzenie skierowane jest do osób zainteresowanych socjologią, kulturą popularną, psychologią, mediami i krytyką sztuki.

Tematy, które podejmą kulturoznawcy to między innymi: wstręt w badaniach językoznawczych, literaturze dziecięcej czy sztuce współczesnej, pornografia w czasie wojny, oswajanie obrzydliwości na portalu Buzzfeed, brzydkie piękno w filmach, brudne słowa polskich raperów, czy "obrzydliwe" azjatyckie jedzenie.

Prócz wystąpień naukowców 1 czerwca odbędzie się projekcja filmu "Biały cień" i panel dyskusyjny w Klubie Bazar przy ul. Jagiellońskiej 13 o godz. 18.30. Partnerem projekcji jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

- Inspirację do zaproponowanej tematyki czerpaliśmy z uważnego przysłuchiwania się wystąpieniom wygłoszonym podczas poprzedniej konferencji "Mięso!". Omawiana problematyka okazała się pretekstem do rozważań z pogranicza teorii sztuk, poprzez antropologię i językoznawstwo, aż po kuluarowe, cenne dyskusje światopoglądowe. Tym razem sięgamy po jeszcze szersze zagadnienie, które nietrudno rozumieć w sposób zarówno dosłowny, jak i metaforyczny - mówi dr Aleksandra Drzał-Sierocka, kulturoznawca SWPS.

Organizatorem konferencji jest Instytut Kulturoznawstwa SWPS. Partnerami są T-Mobile Nowe Horyzonty, Koło Naukowe Kinematograf oraz Wydawnictwo Naukowe Katedra.

Więcej informacji na stronie www.a-fe.pl oraz www.swps.pl w zakładce "Aktualności".
***
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 19 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją SWPS są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).