stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach naszego projektu "Wszystko jest filozofią - edycja II". Najbliższe spotkanie odbywa się pod Patronatem Nagrody Literackiej Gdynia. Naszym gościem będzie dr hab. Adam Lipszyc! Temat: "Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie".

gru 8

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Rarusz Miasta, Długa 46/47
bilety 60 zł
ulgowy 50 zł
przedsprzedaż 35 zł
Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie
Od wieków filozofowie rozmyślali nad naturą czasu. Nieco mniej uwagi poświęcali przestrzennemu aspektowi świata, ale i na ten temat powiedzieli niemało rzeczy całkiem fascynujących. Jaka jest natura przestrzeni? Jak przestrzeń wiąże się z cielesnością i afektywnym wymiarem ludzkiej egzystencji, z naszą pamięcią i naszymi próbami zapanowania nad otaczającym światem? Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, możliwe odpowiedzi konfrontując z pewnym bardzo konkretnym przypadkiem, a mianowicie pewnym placem w centrum Warszawy.

Adam Lipszyc - eseista i tłumacz. Jest doktorem habilitowanym nauk filozoficznych, profesorem nadzwyczajnym Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Jest autorem wielu książek i tłumaczem eseistyki Gershoma Scholema i Waltera Benjamina. Jest laureatem nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia za książkę "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012).

Kalendarz spotkań
23 sierpnia - Czy filozofia powinna być polska? Spór Twardowski / Struve - Jan Krzysztof Rychert
30 sierpnia - Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie - dr hab. Adam Lipszyc (wykład w Muzeum Miasta Gdynia)
6 września - Forma polska. Witold Gombrowicz jako filozof - Adam Jank
... i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

O projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja II"
"Wszystko jest filozofią - edycja II" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

*Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.*

Organizator
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy
Gdyńskie Centrum Kultury, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Tygodnik Powszechny

Patroni
TVP Kultura, Trojmiasto.pl, Teologia Polityczna, Filozofuj, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Machina Myśli, Radykalny słoń, Centrum Praktyki Stoickiej, Gdyńska Strefa Kultury, Metropolitalna Karta do Kultury, Centrum Aktywności Seniora