20 czerwca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na debatę o zagadce polskiej tożsamości w Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie z prof. Markiem A. Cichockim i dr Dariuszem Karłowiczem poprowadzi dr Andrzej Karalus.
- Zagadka polskiej tożsamości -Data: 20 czerwca (środa)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
prof. Marek A. Cichocki - filozof, germanista, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor "Teologii Politycznej", dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie. Razem z Dariuszem Karłowiczem i Dariuszem Gawinem prowadzi w TVP Kultura program "Trzeci Punkt Widzenia".
dr Dariusz Karłowicz - filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego "Teologia Polityczna". Prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Współautor cotygodniowego programu telewizyjnego "Trzeci Punkt Widzenia" (TVP Kultura).
Spotkanie poprowadzi
dr Andrzej Karalus - filozof, socjolog, tłumacz. Od 2013 roku organizuje na Politechnice Gdańskiej konferencje międzynarodowe: "Ekonomia/Kultura/Wartości". Jego obszar zainteresowań badawczych to m.in. współczesna filozofia polityki i filozofia społeczna.
Kalendarz spotkań14 czerwca - Szukanie barbarzyńcy. Kołakowski, Europa, wartości - dr Iwona Krupecka
20 czerwca - Zagadka polskiej tożsamości - prof. Marek A. Cichocki, dr Dariusz Karłowicz, dr Andrzej Karalus (wykład w Muzeum Miasta Gdyni)
28 czerwca - Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda - Miłosz Wieczór
12 lipca - Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? - Adam Jank
26 lipca - Polska tradycja niepodległościowa a materializm dialektyczny i historyczny - Cyprian Kraszewski
9 sierpnia - Hans-Georg Gadamer i hermeneutyka - Konrad Woźniak
... i więcej aż do grudnia 2018!
W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!
O projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja II""Wszystko jest filozofią - edycja II" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.
Mecenasem Projektu jest Miasto GdyniaOrganizatorMiasto Gdynia, Fundacja Vademecum
PartnerzyCentrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Tygodnik Powszechny
PatroniTVP Kultura, Trojmiasto.pl, Teologia Polityczna, Filozofuj, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Machina Myśli, Radykalny słoń, Centrum Praktyki Stoickiej, Gdyńska Strefa Kultury, Metropolitalna Karta do Kultury, Centrum Aktywności Seniora