stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wybrzeże Zdzisława Kałędkiewicza

Zapraszamy na wystawę "Wybrzeże Zdzisława Kałędkiewicza" do Ratusza Głównego Miasta, do Sali Morskiej.

22 sierpnia - 2 października 2024, g. 20:30

Gdańsk,
Wstęp wolny

9 października - 15 grudnia 2024, g. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wystawa czynna: 27 października 2012 - 24 marca 2013.
Uroczyste otwarcie 26 października 2012 roku o godzinie 17.00 do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku - wstęp wolny.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne (dzień gospodarczy)
wtorek: 10.00 - 15.00 dzień wolnego wstępu, wstęp co pół godziny (do zwiedzania udostępnione są jedynie wystawy stałe Ratusza Głównego Miasta, tj. Wielka Sala Rady, Mała Sala Rady, Wielka i Mała Sala Wety oraz poddasze z ekspozycją Życie codzienne Gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku)
środa - sobota: 10.00 - 16.00
niedziela: 11.00 - 16.00

Zdzisław Kałędkiewicz - malarz, pedagog i literat, zwany "Samotnikiem z Oliwy", artysta wszechstronny, współtwórca środowiska artystycznego Wybrzeża po 1945 roku, bohater pierwszej powojennej ekspozycji malarstwa na Pomorzu, człowiek nietuzinkowy. Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta jest hołdem złożonym jego osobie w związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin artysty.

Ekspozycja złożona z dzieł pochodzących z kilku kolekcji muzealnych, jak również ze zbiorów prywatnych, udostępnionych głównie dzięki uprzejmości rodziny artysty, prezentuje jedynie fragment szerokiego dorobku artystycznego Zdzisława Kałędkiewicza. Prócz obrazów olejnych, w Ratuszu Głównego Miasta prezentowane będą akwarele i rysunki przedstawiające pejzaże, motywy architektoniczne, sceny charakterystyczne dla Gdańska, jego dzielnic i okolic. W większości są to ukochane miejsca artysty, które wielokrotnie pojawiały się w jego twórczości. To m.in. Oliwa, Jelitkowo, Orłowo, Brzeźno, liczne motywy morskie oraz seria obrazów "Port Północny". Nie zabraknie również typowo gdańskich scen jak Pejzaż z Gdańska i Motława.

Dodatkowym zadaniem wystawy będzie przybliżenie zwiedzającym postaci samego artysty, jego pasji, temperamentu, inspiracji, bogatego życiorysu. W tym celu zostanie zaaranżowana pracownia twórcy, złożona z oryginalnych sprzętów, mebli, pamiątek w układzie możliwie jak najwierniej odtwarzającym rzeczywistość. Ciekawy tor zainteresowań Kałędkiewicza stanowiła także literatura. Pisywał wiersze, eseje, aforyzmy, prowadził pamiętnik. Wybrane fragmenty dotyczące poglądów na sztukę posłużą za komentarz do wystawy.