Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych Rozmowy na czasie. Ks. Krzysztof Niedałtowski będzie rozmawiał z Basilem Kerskim o solidarności - historycznym i aktualnym znaczeniu oraz wartości tego pojęcia.
Zapytam wieloletniego dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności o jego doświadczenie spotkań z ludźmi nieobojętnymi na los wspólnot lokalnych i społeczności globalnej. Czy jesteśmy skazani na narodowe egoizmy? Jak przezwyciężyć populizm i nacjonalizm? Czego możemy nauczyć się w dziedzinie solidarności z uniwersalnych religii? - Ks. Krzysztof Niedałtowski.
Basil Kerski - niemiecko-polski menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista pochodzenia iracko-polskiego, od 2011 dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Jest od 1998 redaktorem naczelnym dwujęzycznego Magazynu Polsko Niemieckiego DIALOG. W latach 19982010 był dyrektorem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, założonego w 1986 stowarzyszenia łączącego ponad 50 towarzystw niemiecko-polskich. Od 2011 jest dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jako politolog, pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik), w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie (Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung). Jest autorem i redaktorem wielu książek niemieckich, polskich i ukraińskich na tematy historyczne, polityczne i literackie. Członek zarządu polskiego PEN Clubu, przewodniczący rady naukowej Fundacji Genshagen, członek rady Fundacji Allianz-Kulturstiftung, członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Publikuje liczne komentarze i eseje w prasie, m.in. w Neue Zürcher Zeitung, Der Tagesspiegel, Berliner Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Die Welt, Limes, New Eastern Europe, a także w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Tygodniku Powszechnym i Nowej Europie Wschodniej. W latach 20012005 był wykładowcą w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, w 2011 prowadził zajęcia w Instytucie Historii Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. W 2011 wygrał konkurs na szefa Europejskiego Centrum Solidarności.