stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na WYDZIAŁ SPRAW FUNDAMENTALNYCH refleksje nad społeczeństwem i prawem. Temat rozmowy: O niezawisłych sądach, nierychliwej prokuraturze i zdezorientowanych obywatelach.

sie 25

poniedziałek, g. 17:00

Sopot,
Wstęp wolny
Prowadzenie: Magda Krzyżanowska Mierzewska oraz  mec. Joanna Łojkowska, Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku
Gościnie: prof. Anna Machnikowska i mec. Katarzyna Warecka

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza  na debatę dla publiczności i prawników w ramach cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych - refleksje nad społeczeństwem i prawem, pod patronatem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku i jej Komisji Praw Człowieka i Prawa Publicznego. 

Dwie wybitne trójmiejskie prawniczki, zajmujące się rozmaitymi dziedzinami prawa, w tym także obroną praw człowieka, podzielą się z nami swoimi fascynującymi doświadczeniami. Jak się dzisiaj uczy prawa na uniwersytetach? Jakie umiejętności potrzebne są prawnikom?  Jak się zmieniają zawody prawnicze i ich relacja ze społeczeństwem? Jak społeczeństwo ocenia sądy? Co jest potrzebne, aby sądy i prokuratura działały sprawnie i cieszyły się zaufaniem?  Jakie znaczenie ma dla zwykłych obywateli prawo europejskie? Jakich praw i wartości możemy dochodzić przed Trybunałem w Strasburgu? Jaki wyrok wydał ten Trybunał w sprawie skargi wniesionej do niego przez Lecha Wałęsę - i co z tego dla nas wynika?

O tym wszystkim z Prof. Anną Machnikowską z Uniwersytetu Gdańskiego i z Adwokatką Katarzyną Warecką będą rozmawiać Wicedziekanka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku Joanna Łojkowska i radca prawna Magda Krzyżanowska - Mierzewska.

Jak zwykle w naszym cyklu - o złożonych kwestiach prawnych i społecznych łatwym językiem!
Dr hab. Anna Machnikowska - radca prawny, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji.  Jej zainteresowania badawcze obejmują efektywność postępowania cywilnego,   niezależność sądów, niezawisłość sędziów,  prawo do wolności, prawo do oporu, obywatelskie nieposłuszeństwo, etykę zawodów prawniczych.  W latach 2012-2019 Prorektor UG ds. Kształcenia.  W 2024 weszła do Krajowej Rady Radców Prawnych XII kadencji.  Autorka wielu artykułów naukowych i książek, w tym O niezawisłości sędziów i niezależności sądów w trudnych czasach. Wymiar sprawiedliwości w pułapce sprawności (2017).  Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego, Medalem Samorządu Radców Prawnych.

Adw. Katarzyna WARECKA - specjalizuje się w szeroko rozumianej ochronie praw człowieka, a zwłaszcza praktycznym stosowaniu standardów Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności na gruncie prawa polskiego.  Zajmuje się sprawami z zakresu rodzinnego i cywilnego. Reprezentuje klientów w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Występuje w postępowaniach karnych jako pełnomocnik pokrzywdzonych. Zajmuje się prawem antydyskryminacyjnym. Dzięki doświadczeniu w reprezentacji Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT+ Tolerado w Gdańsku zajmuje się problemami prawnymi osób dyskryminowanych ze względu na płeć, orientację psychoseksualną czy światopogląd.  Reprezentuje osoby transpłciowe w postępowaniach sądowych dotyczących korekty płci metrykalnej.  Wydawca programu Lex w wydawnictwie Wolters Kluwers Polska w zakresie merytorycznego opracowania orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Prowadzenie
JOANNA ŁOJKOWSKA -prawniczka, radca prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji  Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Prawa Uniwersytetu Nauk Społecznych w Tuluzie (kierunek: prawo europejskie i międzynarodowe). Radca prawna wpisana na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych (OIRP) w Gdańsku. Od 2016 członkini Rady OIRP w Gdańsku; w kadencji 20202024 przewodnicząca Komisji Rady OIRP ds. współpracy z zagranicą, wicedziekanka Rady OIRP w Gdańsku. Działa pro bono na rzecz kształcenia młodych ludzi w duchu równych praw i inkluzywności, prowadzi zajęcia dla aplikantów radcowskich z zakresu zarządzania kancelarią prawną, a dla uczniów szkół podstawowych warsztaty z edukacji prawnej i obywatelskiej. Zaangażowała się także w pomoc prawniczkom-uchodźczyniom z Afganistanu i Ukrainy. Fundatorka i Prezeska Zarządu Gdańskiej Fundacji Inkluzja realizującej projekty i działania polegające na upowszechnianiu wiedzy prawnej w zakresie praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego oraz budowania solidarnego, włączającego, ceniącego różnorodność społeczeństwa.

Magda Krzyżanowska Mierzewska, radczyni prawna. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej Według ojca, według córki wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika Polityka (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską Olga, córka Wilka.

Organizatorem spotkań jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.
Wstęp wolny,  ilość miejsc ograniczona.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.