stat
Impreza już się odbyła

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 15 XII, o 17. 00 na wykład z 17. cyklu "Kultura Dawnego Gdańska". Naszym gościem - będzie Pan dr hab. Arkadiusz Wagner, prof. UMK, który wygłosi prelekcję na temat: "Splendor kosmopolityzmu, czyli o sztuce barokowej książki gdańskiej. Od drukarni Heweliusza do księgarni Foersterów".

Mecenasem wykładów jest Miasto Gdańsk, a partnerem Muzeum Gdańska.

Link do wykładu na zoom będzie podany w dniu prelekcji.

O wykładzie:
Celem wykładu jest zobrazowanie olśniewającego bogactwa, a zarazem europejskiego poziomu, sztuki gdańskiej książki XVIII-XVIII stulecia. Uwaga skupiona będzie w pierwszej kolejności na wybitnych dziełach typografii i grafiki książkowej, związanych z Janem Heweliuszem czy firmą księgarską Försterów. Ówczesne druki z wiodących gdańskich oficyn odznaczały się na tle innych ośrodków Rzeczypospolitej niezrównanym poziomem artystycznym, idącym w parze z - niekiedy zadziwiającymi - analogiami do wytworów zachodnioeuropejskich. Jako wciąż niedoceniane przez badaczy i miłośników gdańskiej kultury zaprezentowane zostaną oprawy książkowe, z których niejedna zasługuje na miano arcydzieła w skali europejskiej (np. oprawa księgi podarowanej przez Heweliusza królowi Ludwikowi XIV). Analiza opraw skłoni też do przyjrzenia się ich złotniczym okuciom i zapięciom, jak również znakom własnościowym, umieszczanym na okładkach lub wklejanym do wnętrza ksiąg. Tym samym, obok dzieł powszechnie znanych i podziwianych, podczas wykładu pokazane zostaną artefakty dotąd ukryte w magazynach bibliotecznych lub kolekcjonerskich gabinetach.

O prelegencie:
Dr hab. Arkadiusz Wagner, prof. UMK - historyk sztuki, bibliolog, kolekcjoner-bibliofil; wykładowca w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego specjalnością naukową jest szeroko rozumiana sztuka książki, a szczególnie średniowieczne i nowożytne oprawy oraz "księgoznaki" (umieszczane na oprawach superekslibrisy i wklejane do ksiąg ekslibrisy), ponadto iluminatorstwo i grafika książkowa. W ostatnich latach koncentruje się m.in. na badaniu pruskiego - w tym gdańskiego - introligatorstwa ery gotyku, renesansu i baroku.