stat
Wydarzenie już się odbyło

Francuski Nowy Orlean, anglosaska, georgiańska zabudowa Natchez czy Atlanty, "Spanish Mission Style" i art-déco w Miami będą tematem ostatniego wykładu z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje, który przedstawi Łukasz Sadowski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Spotkanie "Przeminęło z wiatrem. O architekturze miast południa USA" odbędzie się 31 maja o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

mar 14-16

piątek - niedziela, g. 18:00

bilety 399 zł
ulgowy 299 zł
przedsprzedaż 369 zł
sie 31

niedziela, g. 11:00 - 16:00

Gdańsk Sopot,
Wstęp wolny
- Od czasów przyłączenia do Stanów Zjednoczonych Ameryki, stany południowe odróżniały się od północy kraju. Inne tradycje (hiszpańsko-francusko-kreolskie i karaibskie), inny klimat, inna architektura. Na to nakładało się osadnictwo amerykańskie ze Wschodniego Wybrzeża z inną kulturą, korzeniami i odmienną tradycją architektoniczną. Wreszcie - rozbieżne interesy gospodarcze, które pośrednio doprowadziły do wybuchu wojny secesyjnej. Miała ona olbrzymi wpływ na miasta Stanów Skonfederowanych, gdzie często zostały one zniszczone w wyniku działań wojennych. Prezentacja skupi się na ukazaniu przemian w architekturze regionu na przykładzie zarówno dużych jak i mniejszych ośrodków miejskich od XVIII wieku po wiek XX. Jak wiele, lub jak niewiele się zachowało, jak wyglądały poszczególne ośrodki, jakim uległy przemianom dowiemy się na wykładzie - zapowiada Łukasz Sadowski.

"Miasta, mity, mistyfikacje" to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię.

Miasta, mity, mistyfkacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich
31 maja, godz. 19.00, Przeminęło z wiatrem. O architekturze miast południa USA, dr Łukasz Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny!

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1918443465066509/